‘Sivas Katliamı’nın ateşi yüreğimizi bir kez daha yaktı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Saadet Partisi’nin Erbakan anmasına katılan ve Sivas kırımı sorumluları arasında bulunan Temel Karamollaoğlu’nun elinden onurluk alan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Alevi toplumundan sosyal medya aracılığıyla reaksiyon yağdı. Yapılan izahlarda Kılıçdaroğlu’nun bu davranışının Alevilere yara verdiği ve bağışlayamayacağı belirtildi.  Daha önceki başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın vefatının 6’ncı senesi dolayısıyla “İlim, Fikir, Devlet ve Dava Adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma Programı” tertip etti. Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, düşünce ve metotların değişik olabileceğini fakat kuvvetli, hatırlı ve sulh içinde bir Türkiye’nin herkesin ortak hayali olduğunu söyledi. Erbakan’ın mücadeleci kişiliğe sahip olduğunu müdafaa eden Kılıçdaroğlu, Erbakan’ın asla kendi kişisel çıkarlarını, ülkenin çıkarlarının üzerine koymadığının dile getirdi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, program nihayetinde, Kılıçdaroğlu’na Erbakan’ın yazdığı “Davam” isimli kitabı armağan etti. Program çıkışında Saadet Partililerle resim çektiren Kılıçdaroğlu’na bir partili, “Örgüt sizi çok sevdi, devamlı gelin” diye konuştu.

BÜYÜK REAKSİYON ÇEKTİ

CHP Öncüsü Kılıçdaroğlu’nun Erbakanı anma programına katılması ve Sivas kırımı esnasında belediye başkanı olan ve saldırganlara “gazanız kutlu olsun” diyen Temel Karamollaoğlu’nun elinden plaket ve kitap alması Alevi toplumunun büyük tepkisini çekti.

“BU VAZİYETE SUSKUN KALMAYACAĞIZ”

Pir Sultan Abdal Ankara Şubesi sosyal medyada yazılı bir izah yayınlayarak, “Kimse kusura bakmasın biz Pirimizin de dediği gibi “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyerek sözlerimize başlıyacağız. Sivas Madımak kırımında 33 Canı şehit edilen bir örgüt olarak bu vaziyete suskun kalamayacağız” ifadesini kullandı. Açıklamada şu tepki ifade edildi: “1993 Sivas Kırımı’nda yitirdiğimiz 33 şehidimizin üzerinden 24 sene geçmişken hala maznunlarının yargılanmadığı, insanlık suçu olan Sivas Kırımı’nın vakit aşımına uğratıldığı, Madımak otelinin müze olmadığı, suçluların savunduğu ve çok değil daha bir hafta önce mahkemede maznunların yurtdışından yakalanıp iadesinin istendiği lakin her seferinde bir şekilde yakalanamadığını konuşurken, bugün Alevi toplumuna büyük bir yara da en çok destek verdiği politik bir parti genel başkanınından verilmiştir. Kılıçdaroğlu’nun Sivas Kırımı baş sorumlularından biri olan Temel Karamollaoğlu ile vermiş olduğu fotoğraf biz Alevi toplumunu derinden yaralamıştır. Madımaktaki ateş yüreklerimizi yakmaya devam ediyorken, sırf siyasi çıkarlarınız için yapılan bu davranışın hiç bir izahı veyahut savunması kabul edilemez. Başta ABF ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği örgütlülüğü olmak üzere tüm Alevi müesseseleri bu davranışta bulunan parti başkanına ihtiyaç duyulan reaksiyonu göstermelidir. Şu unutulmamalıdır her mevki gelip geçicidir fakat Sivas Madımak Kırımı’nın acısı asırlar da geçse geçmeyecektir….”

DONUK: ALEVİ İNANCI, YÜREĞİ BUNU KABUL ETMEZ

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Donuk, “Bu resmi kabul etmek Sivas Madımak Oteli’nde katledilen canlarımıza en büyük hakarettir, zulümdür. Katilleri yasallaştırmaktır, aklamaktır. Sivas katillerini, onları savunan, kollayan ve her türlü desteği veren, yasallaştıran, aklayan her adımı, her desteği, her iletisi kınıyorum. Alevi inancı, öğretisi, yüreği bunu hiçbir zaman kabul etmez.” dedi.

BÜLBÜL: KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin evvelki başkanlarından eğitimci Kemal Bülbül de sosyal medyadan tepkisini ifade etti. Bülbül şunları kaydetti: Her şey açıkça ortada. İzah edecek bir şey de yok fakat biz nezaketimiz ve kemaletimiz gereği; bu resmin mantıklı bir izahını istiyoruz. Şu anda Saadet Partisi Genel Başkanı olan Temel Karamollaoğlu 2 Temmuz 1993 Madımak Kırımı’nın Maznunudur. Kırım esnasında Sivas Belediye Başkanı olan Karamollaoğlu  kırım için toplanan cani sürüsüne  ‘Gazanız kutlu olsun! diyen, kırımı kutlayan zevattır. Alevi toplumu olarak; “Alevi Kılıçdaroğlu”dan bir izah bekliyoruz.” Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Av. Cafer Koluman da sosyal medyadan ileti yayınladı. “Aleviler bu resme iyi bakın ve görün. Politikanız de batsın, yok olsun. Sözüm ona Alevi orijinli bir genel başkanın, mahkeme kararı ile olmasa da Alevilerin yüreğinde Madımak katliamının 1 numaralı maznunu Temel Karamollaoğlu ile Hayır cephesinde buluşma haysiyetine plaket alıyor.  Eline Madımak şehitlerinin kanı bulaşmadı mı?  Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok ne düşünüyor acaba? Hala bekleyecek mi? Pir Sultan’ın itleri dahi Hınzır Paşanın haram lokmalarını yemedi.  Batsın politikanız. Bin kere batsın…”

TEMEL KARAMOLLAOĞLU KİMDİR?

Temel Karamollaoğlu, Sivas Kırımı’nın yaşandığı dönemde Sivas Belediye başkanlığı görevini yürütüyordu. Kırımla alakalı izahlarıyla anımsanan Karamollaoğlu, kırım esnasında otelin önündeki saldırgan güruha “gazanız kutlu olsun” diye seslenmişti. Karamollaoğlu daha sonra konuya ait yaptığı izahlarda Sivas’ta can verenlerin ‘yanarak değil, dumandan boğularak can verdiğini’ öne sürmüş ve “gazanız mübarek olsun” sözünün aslında ‘dil sürçmesi’ olduğunu müdafaa etmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR