Sivas’ta 2 Temmuz öncesi güvenlik artırıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sivas Katliamı’nın 24’üncü yıldönümü nedeniyle yarın kentte düzenlenecek anma etkinlikleri öncesi, güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı. Kente giriş yapan araçlarda arama yapıldı. Yarınki programda 3 bin polisin görev alacağı öğrenildi. Öte yandan Kocaeli ve İzmir’de Sivas Katliamı’na ilişkin yapılacak yürüyüşe izin verilmedi. Her şeye rağmen demokratik kitle örgütleri açıklama yapacaklarını duyurdular.

2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 24’üncü yıl dönümü kapsamında yarın yapılacak anma programı için kentte güvenlik önlemleri artırıldı. Kentin giriş güzergahlarında bulunan yollarda İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, özel harekat polisleri ve trafik ekipleri tarafından araçlar durdurularak sürücü ve yolcuların kimlikleri sorgulandı.

YAKLAŞIK 3 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

Öte yandan bugün saat 18.00 itibariyle yarınki yürüyüş güzergahındaki bazı cadde ve sokaklar trafiğe kapatılarak araç parkına izin verilmeyecek. Anma etkinliği kapsamında, yürüyüşün yapılacağı güzergahın başlangıcı olan Seyrantepe, Fidanlık, Yeditepe, Mehmet Akif Ersoy, Hikmet Boran, Mevlana ve Atatürk Caddeleri ile Seyrantepe Kavşağı, Afyon Sokak, Bankalar Caddesi, Ali Ağa Cami Sokak, Orduevi önü, Bekir Sami Kunduk Caddesi ve bu sokaklara açılan yollara araç park edilmeyecek. Park edilen araçlar ise güvenlik tedbiri kapsamında trafik ekipleri tarafından otoparka çekilecek. Güzergah üzerindeki geçiş noktaları ile otel civarında ise yaklaşık 3 bin polis görev alacak.

KENTE BİNLERCE KİŞİNİN GELMESİ BEKLENİYOR

Kentteki anma etkinlikleri sabah saatlerinde 2 ayrı grup şeklinde gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda olduğu gibi kentte Vali Davut Gül öncülüğündeki protokol üyeleri eski Madımak Oteli, bugünkü adıyla Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek, olayda ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bırakarak açıklama yapacak. Alevi Dernekleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının anma programına katılacak gruplar ise Seyrantepe Mahallesi’nde toplandıktan sonra, Mevlana Caddesi üzerinden yürüyerek kent meydanını takiben eski Madımak Oteli’nin bulunduğu Eski Belediye Sokak önüne gelecek. Burada anma programı gerçekleştirilecek. Anma programına, yurt içi ve yurt dışından, özellikle de büyük şehirlerden binlerce kişinin kente gelerek katılması bekleniyor.

KOCAELİ VE İZMİR’DE 2 TEMMUZ YÜRÜYÜŞÜNE YASAK

Öte yandan Kocaeli ve İzmir’de yapılmak istenen yürüyüşlere vali izin vermedi. Kocaeli’de göreve 1 gün önce başlayan vali Hüseyin Aksoy’un ilk icraatı 2 Temmuz yürüyüşünü yasaklama oldu. Yasaklara  gerekçe olarak ise Olağanüstü Hal gösterildi. İzmir’deki yürüyüşe izin verilmese de demokratik kitle örgütleri basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. 

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR