Siyasi faaliyetler suç delili sayıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, daha önce yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında açılan 7 ayrı soruşturma dosyası, 1 hafta önce tek bir dosyada toplanan ve “FETÖ/PDY” üyesi polis, hâkim, savcıların DTK’ye yönelik açtığı soruşturma dosyası gerekçe gösterilerek “Örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklandı. Tuncel’in tutuklama gerekçeleri ise, DTK faliyetleri, 2015 ve 2016’da basın açıklamalarında yaptığı konuşmalar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın övmesi, yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerine katılması gösterildi.

Sonucu belli bir dava

Tuncel verdiği savunmada, “Türkiye’de siyasi bir darbe ile karşı karşıyayız. Darbeye karşı direnmek darbeye durmak her kesimin hakkıdır. Bu darbe karşısında kaybeden HDP olmayacaktır. Türkiye’de siyaset ne yazık ki yargı eliyle dizayn ediliyor. Bugün DBP’ye yönelik tutum kati ispatıdır, karşınızda olmam hukuki değildir. Kürt halkının sesini kısma Kürt halkının nefesini kesme amaçlanmıştır, sonucu belli bir karardır. Kürt sorununda bu bir çözüm değildir. Savaş stratejisinin AKP eliyle devreye konulduğu günden bugüne devam etmektedir. Bu nedenle mahkemenizden hiçbir kişisel talebim yoktur” dedi. Tuncel’in tutuklanmasının ardından Diyarbakır E tipi Kapalı Cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Tutuklanması Anayasaya aykırı

DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel hakkında Gülen Cemaati üyesi olmaktan haklarında soruşturma yürütülen polis, hâkim, savcıların açtığı soruşturmalara dayanılarak tutuklandığını açıklayan Avukatı Cemile Turhallı Balsak, tutuklama kararınının siyasi olduğunu söyledi.

Avukat Balsak, müvekkili hakkında açılan soruşturmanın, suçlama konularının ve tutuklama kararının hukuki olmadığını dile getirdi. “Tuncel hakkında verilen tutuklama kararıyla Kürtlerin örgütlenme özgürlüğünün Anayasal zemini ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır” ifadesini kullanan Turhallı, “Fırtınada telef olmasına rağmen kökünden kopmamayı başaran bir cılız filize bürünmüş barış umudunun bu kararla kaybolduğunu görüyoruz” diye kaydetti.

AMED

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR