SOHR: Fırat Kalkanı’nda 250 sivil katledildi

Bab kapılarında DAİŞ’ten ağır darbeler alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yaptığı bombardımanda 88 sivilin yaşamını yitirmesinin “doğru olmadığını” iddia etti. Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” harekâtı kapsamında Bab Kasabası’na yönelik hava saldırılarında, 24’ü çocuk 13’ü kadın 88 sivilin öldüğünü açıklamıştı.

SOHR’u suçladılar

SOHR’un açıklamasına karşı açıklama ile yanıt veren Genelkurmay Basın Daire Başkanlığı, sivil halkın vurulduğuna ilişkin haberlerin “doğru olmadığını” iddia etti.

Türk medyasının daha önce Suriye ile ilgili tüm haberlerini dayandırdığı SOHR’u “yalan üretmek”le suçlayan Genelkurmay, “ Bugüne kadar sivil zayiat konusunda o sivillerin ne akrabalarından ne ailelerinden hiçbir şey gelmemiştir. Bu kuruluş bunu sürekli olarak tetiklemekte, bu yalanları üretmektedir. Biz içeriye bir sivil bile girdiğini tespit etsek, içeride 10 DEAŞ’lı varsa orayı vurmuyoruz” iddiasında bulundu.

‘Kalkan’ın sivil bilançosu

Hawar Haber Ajansı ise TSK’nin bombardımanında katledilen sivillerin ailelerinin isimlerini açıklamıştı. Haberde, son hava saldırısında El-Esfûr ailesinden 13 kişi, Neime ailesinden 6 kişi, El-Ebo ailesinden 6 kişi, Fazil Sebax ailesinden 2 kişi, Qirodî ailesinden bir çocuk, Şelaş ailesinden 4’ü çocuk 27 kişi, Naqo ailesinden 10, Xezal ailesinden 6, Ibrahîm Qeblawî adlı 1 kişi, Mustefa Mehmûd El-Suker adlı yurttaşın eşi, Mustefa Mihemed Xelîfe adlı bir yurttaş, Birêtawî ailesinden 2’si çocuk 5 kişi, Mehmûd El-Neime adlı bir yurttaş, eşi ve çocukları Şehed ile Yusuf isimli kişilerin yaşamını yitirdiğini belirtilmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözelemevi, son katliamla birlikte 4 ayı geride bırakan “Fırat Kalkanı” harekatında Türkiye’nin hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısının 250’ye ulaştığını da belirtti.

Siviller Efrîn’e göç ediyor

Türkiye’nin Bab’a yönelik bombardımanı sonrası yüzlerce kişi, Efrîn Kantonu’na göç etmeye başladı. Göçmenler, Efrin Kantonu’nun Şera ilçesinin Qetme Köyü’ne giriş yaptı. Qetme köyündeki Asayiş Güçleri tarafından karşılanan göçmenler, Rûbar ve Şehba kamplarına yerleştirildi. Daha önce Şehba ve Cerablûs’tan da yüzlerce sivil Efrîn’e göç etmişti.

HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER