Somalı madenciler yürümekte kararlı

0
245

2014 yılında 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın ardından tazminat hakları ödenmeden işten atılan Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi işçilerin, Cumartesi günü yürüyüşe geçti.

Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen eylemciler, jandarma tarafından engellendi. Yaklaşık 50 kişiden oluşan işçiler, Kırkağaç Çamı mevkiinde jandarmalar tarafından durdurulunca, oturma eylemi yaptı ve geceyi aynı alanda kurdukları çadırlarda geçirdi.

Kurdukları çadırların önünde gece boyunca halaylar çeken işçiler, “Direne direne kazanacağız” sloganı attı.

İşçiler, Pazar sabahı yürüyüşlerine devam etmek isterken yeniden jandarma engeliyle karşı karşıya kaldı. İşçiler, Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarını belirterek tepkilerini ifade etti.

İşçileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Saruhanlı İlçe Belediye Başkanı Zeki Bilgin de ziyaret etti.

Eylemde, protezli ayağı ve iki çocuğuyla eylemde yer alan maden işçisi Mustafa Özdemir, tazminat hakkını alabilmek için çocuklarıyla beraber Ankara’ya yürümek istediklerini söyledi.

Özdemir, “Buradaki emekçilerin tazminat hakları 5 yıldan beri neden ödenmiyor? Biz de burada durmaktan memnun değiliz. Ya paramızı ödesinler biz de buradan gidelim ya da önümüzden çekilsinler Ankara’ya yürüyelim. Ölmek var dönmek yok” dedi.

İşçilerin alandaki bekleyişi sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here