Somali’de büyük göç

İngiltere ve İtalya’nın eski sömürgesi olan ve 1991’den beri iç savaşın esir aldığı Somali’de 5 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor. Aileler, günlerce yürüyerek sığındıkları çadır kampta yardım bekliyor

Yıllardır işgaller, iç savaş ve cihadist El-Şebab’ın kanlı saldırıları ile boğuşan Somali’de bu kez aşırı kuraklık hayatı tehdit ediyor. Ülkenin orta ve güney kesimlerinden geçen Şebili Nehri kurudu. Açlık ve susuzlukla boğuşan halk, hayatta kalmak için evlerini terk edip yollara düştü. Kuraklık nedeniyle gıda ve su bulmakta zorlanan aileler, günlerce yol yürüyerek başkent Mogadişu yakınındaki çadır kampa sığınıyor. Burada zorlu hayat mücadelesine devam eden Somalilerden Zehra Ahmed, ülkenin orta ve güney kesimlerinin en önemli su kaynağı Şebili Nehri’nin tamamen kurumasıyla sahip oldukları ne varsa geride bırakarak bölgeden ayrıldıklarını söyledi. Ahmed, “Geçim kaynağımız olan yaklaşık 400 küçükbaş hayvanın hepsi telef oldu. Bölgeden ayrıldıktan sonra yolda yaşadığımız zorlukları ise anlatmaya gücüm yok. Hayvanlar düşüp telef oluyordu hatta insanlar bile ölüyordu” dedi.

Susuzluktan ölüyorlar

Evini terk edenlerden Haride Hüseyin de, tarım ve hayvancılıkla geçinen bölge halkının, aşırı kuraklık nedeniyle aç ve susuz kaldığını söyledi: “Gözlerimin önünde hayvanlarım açlıktan telef olduktan sonra çocuklarımın hayatını kurtarmak için bölgeden ayrılmak zorunda kaldım. Mogadişu yakınlarına ulaşmak için üç gün boyunca yürüdük. Yolda, küçük çocuklar ve yaşlılardan susuzluktan ölenler oldu… Çocuklarımız çeşitli hastalıklarla boğuşurken ilaç bulamama çaresizliği içinde bekliyoruz. Gerçekten zor şartlar altında yaşıyoruz ve durumumuzun daha da kötüleşmesinden endişe ediyoruz.”

‘İnsanlık felaketi yaşanabilir’

Başkent Mogadişu yakınlarında kurulan Kah Çadır Kampı Müdürü Hacı Ömer de, kuraklık ve açlık nedeniyle Hiran, Aşağı Şebili ve Orta Şebili bölgelerinden göç edenlerin giderek arttığını söyledi. Kampa ağırlıklı olarak çocuk, kadın ve yaşlıların geldiğini belirten Ömer, imkanlarının yetersizliğini vurgulayarak yardım çağrısında bulundu: “Kampta sudan başka bir şey bulunmuyor. Kamp sakinlerinin ellerindeki gıda maddelerini toplayarak yeni gelenlerin açlıklarını gidermeye çalışıyoruz. İlgililerin müdahalesi olmazsa bölgede bir insanlık felaketi yaşanabilir. Hayır kuruluşlarını, yardım etme konusunda acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.”

BM raporu

Somalili uzmanlar, Etiyopya topraklarında doğan Şebili Nehri’nin kurumasında yağışların az olmasının yanında nehir üzerinde çok sayıda baraj yapan komşu Etiyopya yönetiminin de suçu olduğunu öne sürüyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) geçen aralık ayında yayınladığı rapora göre, kuraklık nedeniyle 10 milyonu aşkın nüfusa sahip Somali’de 5 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor. Raporda, ülkede açlık felaketi yaşanmaması için insani yardım çağrısı yapılmıştı.

MOGADİŞU

EN SON EKLENENLER