Sosyalistlerin eyalet zaferi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD ve İspanya’nın, sağcı bloku ve bazı patronları kullanarak devirmeye çalıştığı Venezuela’da, eyalet seçimlerinde sosyalistler ezici üstünlük sağladı

Latin Amerika ülkesi Venezuela’da, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun partisi Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV), Pazar günü düzenlenen eyalet seçimlerinde 23 bölgenin 17’sinde oyların çoğunu kazandı. PSUV, ülkedeki eyalet valilerini seçmek üzere yapılan seçimde, zafer ilan etti. Henüz resmi sonuçlar açıklanmasa da 18 milyon seçmenin yüzde 61’inin sandık başına gittiği belirtiliyor. Duvar’ın haberine göre; Venezuela’daki sağcı muhalefetin başını çeken partilerce oluşturulan Demokratik Birlik Yuvarlak Masası (MUD), PSUV’un kaybettiği eyaletlerde kazandığı gözlemleniyor. Venezuela’nın efsane lideri Hugo Chavez’den sonra yapılan seçimde koltuğa oturan Maduro, “Ülkedeki yönetimlerin yüzde 75’ini kazandık. Chavezcilik yaşıyor, kazanıyor ve sokakta” dedi. Resmi kanalda yaptığı açıklamada PSUV Başkanı Diosdado Cabello, bu yıl içinde sağ muhalefetin organize ettiği sokak eylemlerine atıfta bulunarak, “Halk şiddet aracını ellerinden aldı. Venezuela halkı adeta siyasi bir eğitim sergiledi” dedi. ABD ve İspanya desteklediği sağcı muhalefet, kamu yayınlarının PSUV propagandası yaptığını bu nedenle adil bir seçim olmadığını savunuyor.

Paramiliter endişesi

Öte yandan sağcı MUD’un seçimi kazandığı bölgelerin üçünün, Kolombiya sınırında olması da dikkat çekti. Venezuela’nın TeleSur gazetesi, bölgenin paramiliter oluşumlara ev sahipliği yapabilme ihtimalinin olduğu yorumunu yaptı. ABD, Chavez’i darbeyle devirmişti, ancak ülke çapında halk isyanı çıkınca, ordu Chavez’i serbest bırakmıştı. ABD Başkanı Donald Trump da Maduro’yu devirmek için sağcı gruplarla hareket ediyordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR