Soykırım paylaşımından dava açıp dosyaya ‘kimyasal silah’ paylaşımı koydular!

Rum halkına yapılan soykırıma dair paylaşım yapan Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı’ya dava açıldı. Davaya Yaylalı’nın kimyasal silah kullanımına dair paylaşımları da konuldu

Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı’ya Karadeniz bölgesinde yaşayan Rumlara yönelik gerçekleşen soykırım tarih olarak kabul edilen tarih olan 19 Mayıs 1919 ile ilgili yaptığı paylaşımdan açılan dava açıldı.

Paylaşımlar suç sayıldı

Yayllı’ya sanal medya hesabından yaptığı, “10 Kasim 1938 günü zulüm bitti mi! Pontos soykırımından Koçgiri katliamına, Zilan katliamından Dersim’e, Maraştan, Çorum’a, Sivas’tan Roboski’ye zulüm kaldığı yerden devam ediyor” ve “1.paylaşım savaşının karmaşasında Ermeni soykırımını yapan Soykırımcı İttihatçıların ikincil kadroları olan M.Kemal ve arkadaşları yaptıkları Pontos soykırımın hemen üstüne bu kanlı Cumhuriyeti 29 Ekim 1923’de kurmuşlardır. Bu katillerin şimdi de hedeflerinde Kürtler var” paylaşımlarına “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” iddiasıyla dava açıldı.

Kimyasal paylaşımına da yer verildi

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Yaylalı’nın Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesinde kimyasal silah kullanımıyla ilgili yaptığı paylaşımlara yer verilmesi de dikkat çekti.

İddianame, Antalya 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 5 Ekim 2023 tarihinde görülecek.

Peki ya bize yapılanlar?

Konuyla ilgili konuşan Yaylalı, “Karadeniz Rumlarına soykırım yapılsın ama biz bu soykırımın faillerini dillendirdiğimiz zaman ya Mustafa Kemal’e hakaret etmiş sayılıyoruz ya da Türklük’e. Peki soruyorum biz bize yapılanların hesabını nasıl soracağız?” diye kaydetti.

Mücadeleye devam edeceğiz

“Bize uygulanan soykırım ve tehcirin bir numaralı sorumlusu Mustafa Kemal ve Cumhuriyeti kuran kadrolardır” diyen Yaylalı, “Atalarımızı gazlarla boğazlayanların bugün de Kürtlere bir benzer durumu yaptığını görüyoruz. Bu duruma da soykırıma maruz kalan bizler sessiz kalmayacağız. Siz dava açın durun. Biz, bize yapılanların hesabı verilinceye ve Kürt halkına bu soykırım pratiğinden vazgeçilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

#Soykırım #paylaşımından #dava #açıp #dosyaya #kimyasal #silah #paylaşımı #koydular

EN SON EKLENENLER