SPD’nin kalesi Merkel’e geçti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya’nın en önemli eyaleti Kuzey Ren Vestfalya seçimlerini Merkel’in Hristiyan Demokratlar’ı kazandı. Sosyal Demokratlar, kendi kalesi olan NRW’yi kaybetti

Almanya’da 24 Eylül’deki genel seçimler öncesi önemli bir seçim yapıldı. Almanya’nın en önemli eyaleti Kuzey Ren Vestfalya (NRW) seçimlerini Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokratlar’ı (CDU) kazandı. Sosyal Demokratlar (SPD) ise, yaklaşık yüzde 31 oy oranı ile NRW eyalet seçimlerinde tarihinin en kötü sonuçlarını elde etti. Angela Merkel’in partisi CDU, yüzde 33’ü aşan bir destekle seçimlerin kazananı oldu.

Schulz: Kötü bir yenilgi

Sosyal Demokratların bu yenilgisi ardından, Hannelore Kraft partinin eyalet teşkilat başkanlığından ve genel başkan yardımcılığı görevlerinden istifa etti. 2010 yılından beri Eyalet Başbakanı olan Kraft, bu yenilgide “kişisel olarak sorumluluğu” üstlendi. SPD Genel Başkanı ve Başbakan Adayı Martin Schulz, seçim sonuçlarını “gerçekten büyük bir yenilgi” diyerek kabul etti. Bu yenilgi, Almanya’da Eylül ayındaki genel seçimler öncesi SPD’nin başına geçerek heyecan uyandıran ve önemli bir rüzgar estiren Schulz’un üçüncü yenilgisi. Üçüncü yenilgi, SPD’nin tarihi bir kalesi olarak görülen NRW’de gerçekleşti. Bu seçimler 24 Eylül’deki genel seçimlere doğru giderken bir “ipotek” olarak görülüyor. Schulz, “Biz mücadele içerisinde bilenen bir partiyiz, genel seçimlere kadar yol uzundur” dedi.

Seçimlerin diğer bir kaybedeni de Yeşiller oldu. Yeşiller eyaleti SPD ile birlikte yönetiyordu. Seçimlerdeki oy oranı yüzde 6’ya kadar düştü. Bir önceki seçimlerde yüzde 11.3 oranında oy elde etmişti. Korsanlar partisinin oyları erozyona uğradı. Korsanlar ancak yüzde 1.1 oranında oy elde edebildi, oysa 2012’de yüzde 7.8 oy oranında oy kazanmıştı. NRW eyalet seçimlerinde aşırı sağcı parti Alternative für Deutschland (AfD), yüzde 7.7 oy oranı ile parlamentoya girmeyi başardı.

DİE LİNKE sınırda

Sol Parti’nin (Die Linke), henüz kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 5 civarında oy elde etti. Parlamentoya girebilmek için alt sınır olan yüzde 5 barajını aşmak gerekiyor. Eğer Die Linke, parlamentoya giremezse CDU ve liberal çizgideki Hür Demokrat Parti (FDP) yönetmek için çoğunluğu oluşturabilir. İlk sonuçlara göre FDP rekor bir sonuçla oyların yüzde 12’sini aldı.

KÖLN/ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR