Stadthagen Dernegi 22. Yıl Gecesi Harikaydı

Post date:

Author:

Category:

Stadthagen derneğimiz, o tarafa yolumuz düştüğünde uğradığımız, dostların sohbetlerine doyamadığımız derneklerimizden. Bu güne kadar seçilen yönetimlerde görev almış tüm arkadaşlar, yazıştığımız, telefonlaştığımız, birbirimizle fikir alış verişinde bulunduğumuz candan dostlar oldular. Anadolu kokar oradaki sohbetler, insanı çeker, özletir.  Yabancılık, misafirlik hissettirmezler, içlerinden biri yaparlar konuklarını.

25 Aralık 2016 günü SOMA KATLİAMI BELGESELİ gösterimini ilk defa Stadthagen derneğimiz de başlatmıştık. Belgesel sonrası Sevgili Ali İhsan Tepe  geç zamana kadar saz çaldı deyişler okudu bize.  11 Martta yapacakları gecenin hazırlığını da o etkinlikte anlatmıştı Başkanımız Zabit Çetin. Gecenin Video’sunu çekme sözü almıştı bizden, sözümüzü tutacaktık.

Arkadaşım Cemil Arslan ile hazırlandık ve biraz erken çıktık yola. Şehir Salonun’da gençler bizi karşıladılar. Ellerimize birer mühür vurmadan geçirmediler. Benim avcumun içindeydi giriş çıkışlarda göstereceğim bilet mührüm.

Stadthagen şehir salonunu daha önceden bildiğimiz bir mekan. İçeride hızlı bir çalışma içinde canlarımız. Bir taraftan çay, kahve gibi içecekler hazırlanıyor, bir taraftan yemekler pişiriliyor, diğer taraftan ses düzeninin ayarlarıyla uğraşıyor teknisyenler. Cemil ile birer bardak çay içiyoruz vakit varken.

GECE BAŞLADI  (Tarih: 11.03.2017 Cumartesi)

Belediye salonu her millet, her renkten insanla dolmuştu.

Gecenin sunucuları Selvi Arslan (Almanca) Özhan Ulutaş’ın (Türkçe) çağrıları ile başladı 22. Yıl Kutlama Gecesi. Sunucular önce dernek başkanımız Zabit Çetin’i çağırdılar sahneye. Başkan, tüm katılanlara, hizmet verenlere, yardımcı olanlara, derneği 22 yıl yaşatanlara teşekkür etti kısa konuşmasında.

Dedeler sahneye gelerek Gülbenk ile saygı duruşunu birleştirdier. Dede Hasan Ali İçlek dede hayırlısını verirken, Alman konukların hepsi sağ ellerini sol gögüslerinin üzerine koyarak tam bir Alevi darındaydı. Dede Celal Keykubat, kısa bir konuşma yaparak, Stadthagen derneğimizde bu güne kadar emek veren herkesin, emeklerinin kabul olmasını diledi haktan.

Stadthagen derneği Korosu sahne aldı ve deyişler çalıp söylediler.

Belediye Başkanı Oliver Theiss, SPD Milletvekili Michael Höntsch, Yeşiller Partisi’nden Nejat Onay, SPD’ den Karsten Becker, Kaymakam Jörg Farr, AABF Kuzey Bölge Başkanı Canan Canlı ve AABK Genel Başkanı Hüseyin Matt birer konuşma yaptılar.

Sanatçılar, Hüseyin Sağ oğlu ve kızı Işıl Sağ ile deyişler okudu. Stadthagen derneğimizden tanınmış sazandarımız Ali İhsan Tepe deyişler, türküler okudu. Özden Çiçek ve Ersen Bucak halk ezgileri çalıp söylediler.

Engin Bingöl yönetiminde SAK-MER korosu değişik dillerden deyişler, türküler söylediler.

Yılmaz Çelik, Mercan Erzincan, Erdal Erzincan’ın sazı ve nefesleri, deyişleri ile gecenin saat birini bulduk ve herkes hala salondaydı. En sonunda toplu fotoğraf çekildi ve 22. Yıl Gecesi sonlandırıldı.

Asıl önemli bulduğumuz şey; Başkan Zabit Çetin’in, ilk dernek kurucularını sahneye çağırması ve o günleri anlattırmasıydı. Yaşlılar o günlerden bu güne geldikleri süreci anlatırlarken hem duygusallaştılar hem seviniyorlardı.

Aramızdan ayrılanların özel olarak anılması bir başka güzellikti..

Biz de TV10 için video çekimlerimizi yaptık Cemil Arslan arkadaşımla.

Teşekkürler Stadthagenli canlarımız, en kısa zamanda yeniden görüşmek dileklerimizle…

ZEYNEL GÜL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR