Steinmeier Erdoğan ile görüştü

Post date:

Author:

Category:

Array

Türkiye ile Almanya arasında ilişkilerin gerildiği bir dönemde Ankara’ya giden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşme ile ilgili açıklama yapılmadı. Steinmeier Erdoğan ile görüşmesi öncesinde Başbakan Binali Yıldırım ve mevkidaşı Çavuşoğlu ile bir araya gelmişti.

Mevlüt Çavuşoğlu ile Steinmeier arasındaki görüşme ve arkasından düzenlenen basın toplantısının gergin geçtiği gözlenmiş, ortak basın toplantısı da erken sona ermişti.

Bakan Çavuşoğlu ile bugünkü görüşmesinin kolay geçmediğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Çavuşoğlu’nun görüşmede açık ve dürüst olmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkürlerini iletti.

Dışişleri Bakanı Steinmeier yaptığı açıklamada, Ankara’ya yeniden gelmekten ve doğrudan diyalog kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Geçen aylarda kameralar ve mikrofonlar aracılığıyla birbirimiz hakkında çok konuştuk. Fakat anlatılan olaylara baktığımızda birbirimize karşı açık ve dürüst olmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu görüşmeler sırasında Almanya’daki PKK ve Gülencilerin varlığı ile ilgili Ankara’nın rahatsızlığını bir kez daha vurguladı. Çavuşoğlu, “4 bin 500 tane PKK ile ilgili dava varsa, demek ki 4 bin 500 tane PKK’lı var Almanya’da. Bunlarla ilgili davalar nasıl sonuçlandı, biz bilmiyoruz. Bizim iadesini istediğimiz PKK’lılar var. Sadece 3 tanesi iade edildi. 1 PKK’lı 1 DHKP-C’li ikisini de İsviçre sınır dışı ediyor. Karar alıyor, ikisi de Almanya’ya gidiyor. Hergün bir ülkenin Dışişleri Bakanı kalkıyor, kendi başına yok Türkiye’yi atalım. Sen kimsin de Türkiye’yi atıyorsun. Bu kararı halkımıza sorarız, halkımız verir. Aşağılayıcı tutumlardan bıktık” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya’da bulunan Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın durumuna da değinerek, ‘gazeteci kimliği var diye eğer bu kişi, casusluk yaptıysa, yargılandı ve ceza aldıysa bunu bir kahraman gibi, gazeteci ve sadece ifade özgürlüğü engellenmiş bir kişi gibi gösterilirse bunun kabul edilemeyeceğini’ söyledi. Bakan Çavuşoğlu “Almanya böyle bir kişiyi en üst düzeyde kabul ederse elbette Cumhurbaşkanımız da biz de tepki gösteririz” dedi.

Steinmeier: İddiaları anlamamız mümkün değil

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise Türk tarafının yönelttiği eleştirileri geri çevirdi. Steinmeier, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili olarak, kendisiyle bugün görüşeceğiz. Benim Almanya’da söylediğim şu. Tedirgin olduğumu söyleyebilirim. Almanya’nın teröristler için güvenli bir liman olması iddiasını bizim anlamamız mümkün değil, Türkiye’de bilinen bir gerçek şu, PKK Almanya’da terörist organizasyon olarak yasaklanmıştır. Alman ceza yasaları uyarınca kanıtlandığı durumda hüküm yiyen kişiler oluyor. Hüküm yiyen kişiler oldu geçmişte” diye konuştu.
 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından muhaliflere yönelik toplu gözaltılar karşısında ölçülü olunması gerektiğinin altını çizen Steinmeier, “Çok büyük sayıdaki tutuklamalar, ifade ve basın özgürlüğü konusundaki endişelerimizi de ifade ettim. Binlerce memurun, askerin ve gazetecinin işlerinden atılmaları konusunu da ele aldık. Ben şunu rica ediyorum. Bunun bir tepeden bakarak ders verme olarak algılanmamasını, Türkiye’nin egemenliğine saygısızlık olarak algılanmamasını rica ediyorum. İkili ilişkilerimizde gölgelenen bu alanların yeniden aydınlatılması ve gelecekte düzeltmelerin, iyileşmelerin yaşanmasını arzu ediyoruz. Bu AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler için de elbette geçerli “dedi.

Steinmeier: Birbirimize ihtiyacımız var

Bakan Çavuşoğlu ile uzun ve açık bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Steinmeier, görüşmede Türkiye-AB ilişkileri, bölgedeki durum ve ortak projelerin ele alındığını kaydetti. Steinmeier, “Bu tek taraflı bir ilişki değil, birbirimize ihtiyacımız olduğunu düşünürsek, sorunları çözebiliriz. Sadece ekonomik olarak değil, siyasi olarak da birbirimize ihtiyacımız var.” dedi.

Almanya ve Türkiye arasındaki ailevi ve kültürel bağların 100 yıllık geçmişe dayandığını ve ülkesinde 3,5 milyon Türk kökenli kişinin yaşadığını söyleyen Steinmeier, bu derin ilişkilerin tehlikeye atılmaması gerektiğini ve iki ülke arasındaki açık ve dürüst diyaloğun çok önemli olduğunu vurguladı.

Steinmeier, dün kendisinin de katıldığı AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığını hatırlatarak “Müzakerelerin sürdürülmemesinin daha uygun olacağını savunanlar var. Ben farklı bir fikir savunuyorum ve bunu da ifade ettim. Bence bu, Türkiye’de verilmesi gereken bir karar” ifadesini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya ile ilişkilere çok önem verdiklerini ve Türkiye ile Almanya’nın Avrupa’nın en önemli ülkelerinden olduğunu söyledi. Almanya’nın Türkiye’nin birinci ticaret ortağı olmasının tesadüf olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, bunun ekonomik ilişkilere verilen önemi gösterdiğini anlattı.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Ankara temasları çerçevesinde mevkidaşı Çavuşoğlu’nun ardından Başbakan Yıldırım ile de bir araya geldi. Steinmeier ziyaret kapsamında bugün HDP’den Osman Baydemir başkanlığı’ndaki bir heyetle de görüştü. Almanya Dışişleri Bakanı CHP’li vekillerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

 

© Deutsche Welle Türkçe 

DW dpa/rtr MK/BK

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR