STÖ’ler: HDP’ye açık destek vermeliyiz

Post date:

Author:

Category:

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Demokrasi İçin Birlik (DİB), Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu ve Sivil Siyaset Platformu’nun da aralarında bulunduğu 9 sivil toplum örgütü, HDP’ye dönük siyasi soykırım operasyonlarına karşı yazılı açıklama yaptı.

‘OYUNA GELİNMEMELİ, HDP’YE DESTEK VERİLMELİ’

“HDP’ye darbe, gündemi değil rejimi değiştirmek içindir” başlıklı açıklamada şunlar kaydedildi:
“İktidarın HDP’ye yönelik son operasyonu açık anayasa ihlali ve demokrasiye öldürücü bir darbedir. Bu, iktidarın gücünü sınırlayacak tüm kurum, kural ve normları yok etme, keyfiliği egemen kılma operasyonudur. Hukuki dayanaktan yoksun olduğu kadar toplumda hak, adalet, vicdan duygularını zedeleyen bu saldırı, gündemi değil rejimi değiştirmeye yöneliktir.  
Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, demokrasi güçleri, demokratik rejimi ve kendi varlıklarını korumak için HDP’nin yanında durmak, açık destek vermek durumundadırlar. Muhalefet partileri iktidarın HDP üzerinden oynamaya çalıştığı bölme, dağıtma oyununa gelmemeli, darbenin kendilerine ve demokrasi cephesine yöneldiğini görmelidirler. Muhalefetten gelecek güçlü bir destek anayasal düzeni, demokrasiyi, özgürlükleri, ülkenin geleceğini korumak, rejim değişikliğini önlemek için son fırsat ve demokratik ittifakı örmek için de bir olanaktır.
Demokratik rejime inananları, kendilerini demokrat ilan edenleri; hak, hukuk adalet, eşitlik, özgürlük talep edenleri, anayasal düzeni savunanları, tüm muhalefet güçlerini HDP’nin yanında yer almaya, demokrasiyi savunmaya çağırıyoruz. Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir.”

İMZACI STÖ’LER

Açıklamayı imzalayan STÖ’ler şunlar:
“Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Demokrasi İçin Birlik (DİB), Diyalog Grubu, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim, Hak ve Adalet Platformu, Sivil Siyaset Platformu, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (UNİVDER), Yurttaş Girişimi.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR