Stuttgart’ta Figen Yüksekdağ ve tutsak vekillere özgürlük eylemi

0
138

Figen Yüksekdağ’ın 24 Aralık duruşmasına dikkat çekmek amacıyla “Figen Yüksekdağ ve Tutsak Vekillere Özgürlük İnisiyatif” tarafından Avrupa kentlerinde 20 Aralık’ta eş zamanlı olarak yapılan eylemlerden birisi de Almanya’nın Stuttgart kentinde yapıldı.

Şehrin en işlek caddesi olan Königstraße’de yapılan miting, 19 Aralık Cezaevi katliamlarında, Maraş ve Roboski’de, Aralık ayında Türkiye ve Kürdistan’da özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

AvEG-Kon, SKB ve AGİF’in desteklediği “Stuttgart Figen Yüksekdağ ve Tutsak Vekillere Özgürlük İnisiyatif” tarafından düzenlenen mitinge ADHK, DİDF, MLPD, DTKM, ATİK, Alınteri, Corrage ve Frauenbündnis katılarak destek verdi.

EylemdeAlmanca olarak yapılan konuşmada, Figen Yüksekdağ’ın 24 Aralık 2019 tarihinde yeniden mahkemeye çıkacağı,  faşizmi ve hukuksuzluğu yine teşhir edeceği, devleti yargılamaya devam edeceği belirtilerek tüm demokrasi güçleri “Figen Yüksekdağ ve tutsak vekillere özgürlük” talebini sahiplenmeye çağırıldı. Konuşmada Figen Yüksekdağ’ın dosyaları hakkında da bilgiler verildi.

Eylem boyunca “Figen Yüksekdağ ve Tutsak Vekillere Özgürlük İnisiyatifi”nin  almanca bildirisi dağıtıldı, sıklıkla, “Figen Yüksekdağ’a özgürlük”, “Selahattin Demirtaş’a özgürlük” “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Politik tutsaklara özgürlük”, “Jin jiyan Azadi”, “Yaşasın HDP” sloganları atıldı.

Üzerinde Yüksekdağın fotosunun bulunduğu, Almanca “Figen Yüksekdağ ve politik tutsaklara özgürlük” pankartının açıldığı, çok sayıda Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın dövizlerinin taşındığı, ses cihazından HDP seçim müziklerinin dinletildiği eylem sloganlarla, alkışlarla, zılgıtlarla coşkulu bir şekilde sonlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here