‘Suç şebekelerinin arkasındaki güçler deşifre edilmeli’

0
129

Batman Demokrasi Platformu bileşenleri, Batman’da çocukları cinsel istismara maruz bırakan çetenin teşhir edilmesini isteyerek, “Ellerini küçük çocuklarımıza uzatan bu suç şebekeleri arkasındaki güçler deşifre edilmelidir” dedi.

Batman Demokrasi Platformu bileşenleri, Batman’da cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından aylarca fuhuşa zorlanan 14 yaşındaki G. ile cinsel istismar mağduru çocuklara ilişkin Genel İş Sendikası binasında toplantı düzenledi. Toplantıya, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP ve DBP il yöneticilerinin yanı sıra İHD, Eğitim Sen, SES ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan Eğitim Sen Batman Şubesi Kadın Sekreteri Fehmiye Baskın, olayın kamuoyuna yansıması sonra savcılık tarafından yapılan açıklamaya tepki göstererek, devletin ve yargının olayı aydınlatarak kamuoyuna şeffaf bir şekilde sunma yükümlülüğü olduğunu söyledi. Baskın, “Bizzat çocuklar tarafından yapılan açıklamalara rağmen göstermelik 4 kişi tutuklanmış, kapsamlı bir araştırmadan imtina edilmiştir. Dosyaya konulan gizlilik kararının gerçekte kimi, kimleri koruduğu belli değildir. Ellerini küçük çocuklarımıza uzatan bu suç şebekeleri arkasındaki güçler deşifre edilmelidir. Şuana kadar bu suçu işleyenler yargı tarafından trajik komik cezalar almıştır. Verilen bu cezalar ile adli yargılamanın olmayışı suçlara meydan vermektedir. Bu yüzden platform olarak faillerin teşhir edilip gerçek suçluların açığa çıkarılmasını ve bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı basına deklare ediyoruz” dedi.

‘İSTİSMARCILAR TEŞHİR EDİLMELİ’

SES Batman Şube Başkanı Deniz Topkan da, şunları aktardı: “Batman’da çocuklara yönelik yapılan bu olayın üstünü örterek ne kentin adını koruyabiliriz ne de bize yakışır bir tavır sergileyebiliriz. Bu yüzden Batman’daki tüm kamuoyu olayın takipçisi olmalı ve dosyaya getirilen gizlilik kararının kaldırılarak çocukları istismara maruz bırakan kişilerin kamuoyunda teşhir edilmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here