Şükrü Yıldız: Maraş’ta sonuna kadar direneceğiz

Maraş kampa karşı yaklaşık 20 gündür direniyor. Maraş Girişimi Türkiye Sözcüsü Şükrü Yıldız  bu direnişle ilgili yaptığı açıklamada, “Burada yapılmak istenen etnik bir arındırmadır. Biz yapılanlara karşı sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

 

Maraş Aşağı Terolar köyünde yapılmak istenen kampa karşı yaklaşık 20 gündür nöbet tutulan çadırdaydık. Çadır nöbetine destek gün geçtikçe artıyor… Bu destekleri, Maraş’ta yaşanılanları Maraş Girişimi Türkiye Sözcüsü Şükrü Yıldız alevinet.com’a anlattı.

Yıldız sitemize yaptığı açıklamada 78 Maraş katliamına da değinerek; “burası göçe yabancı bir yer değil. Daha önceden de topraklarından göç ettirilmiş bir toplum. Burası eskiden bataklıktı, bu bataklığı kurutup verimli topraklar haline dönüştürdü bu halk ve burada bir yaşam alanı yarattılar….” diye konuştu.

1500’lü yıllarda Osmanlı devletinin Yavuz Sultan Selim katliamından kaçarak halkın o alanlara sığındığını anlatan Yıldız, Alevilerin mültecilere karşı olmadığını aksine mültecileri sahiplenen bir pozisyonda olduğunu, onları siyasal ve politik amaç için kullanıp toplumları bir birine çakıştıran bir zihniyete karşı direndiklerini ifade etti.

Bu karşı koyuşa devrimci, sosyalist tüm kesimler, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da kendi tavırlarını ortaya koyuyorlar diyen Yıldız şu şekilde konuştu:  Geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın pek çok şehrinde, Maraş Girişimi’nin de çağrısıyla devrimci demokratik çevrenin de desteğiyle eylemlikler yapıldı ve bu eylemlikler Maraş’ta da Maraş esnafından da  Maraş toplumundan da ciddi bir moral ve desteğe de vesile oldu.

Maraş’ta bulunan Alevi köylerinin aynı zamanda kutsal olduğuna değinen Yıldız; Büyükşehir yasasıyla zaten Alevilerin elindeki toprakların büyük bir bölümü Büyükşehir  belediyesine devredildi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından da buralar kiraya verildi,  gelir elde edilen alanlar haline getirildi.  Ovaya bakarsak, bu ovada evliyalar yaşıyor… Buralar kutsal topraklardır. Bu kutsalların kuşatıldığı operasyonel bir durumdur.” Diyor.

Maraş’ın Suriye’yele de ilişkisini anlatan Yıldız, “AKP Suriye’de kendi gruplarıyla Arap kemeri ve koridoru oluşturuluyor. Bu koridorda Maraş’ta var.  Bir Maraşlı olarak şunu da söyleyebilirim… Elbistan’da boş ova çok, vadiler var ama burası bir koridor değil. Pazarcık koridor için katkı sunan bir bölge… Politik bir manevra, etnik bir arındırma. 1915 yılında yaşatılanlar Kürt Alevilere yaşatılmak isteniyor. Buna karşı olarak tüm bölgelerde sonuna kadar bu direnişi destekleyeceğiz… Halkımızın isteği ve talebi doğrultusunda bu direniş devam edecek.

Gülşen İşeri/alevinet.com

EN SON EKLENENLER