Şükrü Yıldız’dan yeni kitap: Aç Kal Alçalma çıktı!

Aleviler ve Kemalizm (Araştırma), Ararat Tufanı Tapıcısı (Şiir), Eflatun Yarime Şarkılar (Şiir) ve Alevilik Notları(Röportajlar) ,  Alevi Asimilasyonuna Karşı Durmak (Makaleler) kitaplarının ardından gazeteci yazar Şükrü Yıldız 6. Kitabı Aç Kal Alçalma/Alevilik Yazıları kitabını okurlarıyla buluşturdu.

Yazar ve gazeteci Şükrü Yıldız’ın yeni kitabı : Aç Kal Alçalma /Alevilik Yazıları Vesta yayınlarından çııktı.  Kitap Yıldız’ın derleme köşe yazılarından oluşuyor. A’dan Z’ye” Kürt Alevi Düşmanlığı, Kobanê direnişi, Kerbela direnişidir!, Aleviler ve YPG, Zorunlu din dersleri meselesi, Kürt’e, Alevi’ye düşman; kimin çetesi bu?, Pir talibe yol olacak, Alevi kurumlarında kadın, Alevilerin yalnızlığı aşılıyor!, Halkların direnişi, Alevilerin direnişidir!, Maraş’ta Aleviler ve HDP, Alevilerin tercihi direniştir!,  Davutoğlu IŞİD’e katılımları engellesin… Gibi pek çok önemli yazıların yer aldığı Aç kal Alçalma Alevilik Yazıları kitabı, Alevilikle ilgili bilinmeyenleri de gün yüzüne çıkartıyor.

Savaş sürecinin yaşandığı günümüz Türkiye’sinde Alevilerin uğradığı hukuksuzluklardan Kürtlere, Cemevilerinin varlığını sürdürmesinden Alevi Ocaklarına, IŞİD ‘den Aleviliğin asimilasyon sürecine kadar pek çok konun irdelendiği kitap, Şükrü Yıldız’ın analizleri ve görüşleriyle farklı bir boyut kazanıyor…

Maraş’ta yapılmak istenen kampla birlikte yeniden tartışılmaya başlayan Alevilerin 38 katliamından, Çorum, Maraş katliamına kadar uzanan hikâyeleri de kitapta yer alıyor:

“Aleviler, Alevi katillerini sevici iktidarın ve onun temsilcilerinin yaptıklarını görüyor. Bunu içindir ki; cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar demokrasi mücadelesine kendi kimlikleriyle dâhil oluyor. Aleviler “Neden benim oğlum ölüyor, kimi öldürüyor, benim oğlum ölerek, öldürerek kimi kurtarıyor” diye soruyor. Ve bu sorunun asker, polis aileleri tarafından da sorulması gerektiğini vurguluyor.

Yıldız bir başka yazısında da günümüze dönüyor ve “Savaşın içinde, savaşa bakarak ve onun insanlıktan bizleri uzaklaştıran atmosferiyle geçiyor günlerimiz. Derin dondurucuda annelerin çocuklarını sakladığı, altı aylık bebeklerin başından vurulduğu, çocuklarına ekmek almak için ölümün kucaklandığı, yaşlıların sokak ortasında cesetlerinin alınamadığı günlerden, bodrum katlarında insanların diri diri yakıldığı süreci yaşıyoruz… “ diyor.

ŞÜKRÜ YILDIZ KİMDİR?

Eylül 1969′da Elbistan’da ticaretle uğraşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Yıldız, ilk, orta ve lise eğitimlerini Türkiye’nin çeşitli illerindeki tamamladıktan sonra üniversite eğitimini tamamlamak üzere 1988′de yurtdışına çıktı. Norveç ve Almanya’da Medya ve Medya Teknikleri alanında eğitim gördü. 1990-1992 yıllarında yabancılara ve özellikle Türkiyelilere karşı geliştirilen saldırılara karşı, anti-fa (antifaşist) gruplar içerisinde aktif rol aldı. 1998-2000 yılları arasında Brüksel’de Avrupa Birliği çalışmalarını Avrupa Parlamentosu’nda gazeteci olarak takip etti. Aynı yıllarda, Avrupa’daki tüm Alevi Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturdukları Alevi Kuruluşları Eğitim Üst Kurulu’nda yönetici olarak görev aldı. Almanya’da Alevilik derslerinin okullarda verilmesi için yürütülen çalışmaları örgütledi.

Birçok uluslararası haber ajansında muhabir ve gazeteci olarak görev yapan Yıldız, özellikle Avrupa’da yaşayan Türkiyelilerin inanç ve etnik yapıları ile ilgili konularda özel çalışmalara imza attı. Birçok dergi ve gazetenin yayına başlamasında görev aldı. Âşık Mahzuni Şerif ve Prof. Dr. Mehmet Altan gibi başarılı akademisyenlerin de köşe yazarı olduğu Dem Gazetesi’ni yayın hayatına başlattı.

Alevi penceresinden dünyaya bakan TV kanalları kurdu. Bu televizyonlarda ortaklık, Yönetim Kurulu üyeliği, Genel Müdür, Genel Koordinatörlük ve Genel Yayın Yönetmenliği gibi görevleri üstlenen Şükrü Yıldız, Tv Avrupa, Düzgün Tv, Su Tv, Dem Tv, Kanal 12 ve Tv10 gibi alternatif televizyon kanallarını Alevi toplumuna kazandırdı. Semah Medya’nın da kurucusu olan Yıldız’ın şimdiye kadar yayımlanmış 6 kitabı bulunmakta. Aleviler ve Kemalizm (Araştırma), Ararat Tufanı Tapıcısı (Şiir), Eflatun Yarime Şarkılar (Şiir) Alevilik Notları (Röportajlar) Alevi Asimilasyonuna Karşı Durmak (Makaleler), Aç Kal Alçalma Alevilik Yazıları (makaleler)

EN SON EKLENENLER