‘Sular ve dereler sermayeye peşkeş çekiliyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tokat’ta yapılmak istenen Hidro Elektirik Santrallerine (HES) yönelik Tokat ÖDP İl Başkanı Erdoğan Doğan ile Tokat – Yozgat Güçbirliği Platformu Sözcüsü Mustafa Gürsoy PİRHA’ya konuştu.

Tokat Zile’deki Çekerek ırmağı ve Yeşil Irmak üzerine yapılması planlanan HES’lere yönelik yöre halkından ve kurumlarından sert tepkiler gelmeye devam ediyor.

Daha önce de Tokat’taki Çekerek ırmağı üzerine yapılmak istenen HES’lere yönelik yöre halkının ve çevre illerin de katılımıyla 3 bine yakın kişinin eylemi sonucu çalışmalar durdurulmuştu.

“BU KARANLIK GİDİŞATA DUR, DİYECEĞİZ”

Ülkede hukuk diye bir şeyin kalmadığının altını çizen Tokat ÖDP İl Başkanı Erdoğan Doğan yapılan HES’lere ilişkin şunları ifade etti:

“Ülkemizde dereler sermayeye peşkeş çekiliyor. Tokat’taki Yeşil Irmak üzerine Karakaya barajı yapılmak isteniyor. Hukuki başvurularımıza rağmen kamulaştırma izinleri olmaksızın hukuksuz bir şekilde arazilerimize girdiler. Yapılan bu hukuksuzlukları bilirkişi raporu ile temize çekip tüm mahkeme masraflarını bize ödetmeye çalışıyorlar. Ama tüm bu haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı pes etmeyeceğiz. Bu karanlık gidişata dur diyeceğiz.”

“DERELER İŞGAL EDİLDİ”

Tokat bölgesindeki bütün suların ve derelerin HES’çiler tarafından işgal edildiğini vurgulayan Tokat – Yozgat Güçbirliği Sözcüsü Mustafa Gürsoy da, “Daha önce de Tokat, Zile’deki Çekerek Irmağı üzerine yapılmak istenen HES çalışmalarına karşı mücadele ettik ve çalışmalar durdu. Ancak firma tekrardan saldırıya geçti ve HES çalışmalarını yeniden başlattı” dedi.

“DOĞAYA VE HALKA AİT OLAN DERELERİ  KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

Gürsoy, “ Bu derelere, sulara sahip çıkarak özgür akmasını sağlayacağız. Doğaya ve halka ait olan dereleri, suları kimseye vermeyeceğiz ve elimizden geldikçe mücadele etmeye devam edeceğiz” ddiye konuştu.

İsmet SEFER – Sevim KAHRAMAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR