Sultanahmet’te bombacı Cerablus’ta yönetici!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AB ile Türkiye arasında yaşanan mülteci krizi sırasında Ocak 2016’da Sultanahmet’te Alman turistleri hedef alan Nebil Fadli’nin ailesi ‘Fırat Kalkanı’nda ‘yönetici’ oldu. DAİŞ’li olan bu aile de ‘Fırat Kalkanı’ ile ‘sakallarını kesen’ ÖSO’culardan

DAİŞ’in Sultanahmet bombacısının ailesi, Türkiye’nin kurduğu “Cerablus Yerel Meclisi’nin yönetiminde yer alıyor. Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 2016 yılının başında yaşanan mülteci krizi sırasında İstanbul Sultanahmet’te Nebil Fadli isimli DAİŞ’li tarafından Alman turist kafilesini hedef alan saldırıda 11 kişi yaşamını yitirmişti. Minbic ile Cerablus arasındaki Amarni köyünden olan Fadli ailesi, aynı zamanda Minbic merkezde oturuyor. Aile reisi Ebu Şahap olarak bilinen Abid Abdullatif’tir. Abdullatif’in dört oğlu DAİŞ içinde yer alıyor. Bunlardan biri de 12 Ocak 2016 tarihinde Sultanahmet’te Alman turistleri hedef alan Nebil Fadli’ydi.

Aile boyu DAİŞ’li

Bölgenin bilinen zengin ailelerinden biri olan Abdullatif ailesi uzun zaman Suudi Arabistan’da da yaşadı. Nebil Fadli de Suudi Arabistan’da dünyaya geldi. Bunun için de bombalı saldırı sonrası ismi, “Suudi Arabistan doğumlu” olarak kayıtlara geçti. Abdullatif’in DAİŞ’te yer alan oğullarından biri olan Mihemed, 2015’te Kuvayrs havaalanına yönelik saldırıda öldürüldü, diğer oğlu İbrahim ise Şehba’ya yönelik saldırılarda Devrimciler Ordusu ile yaşanan çatışmalarda öldürüldü. Abdullatif’in diğer oğlu Memduh da DAİŞ, Minbic ve Cerablus’ta iken çocuklara savaş eğitimi veriyordu ve hala DAİŞ içerisinde faaliyet yürütüyor.

Emirdiler, yönetici oldular

Büyük oğlu İşhap ile Armani’de yaşayan Abdullatif’in sadece çocukları değil, kardeşleri de DAİŞ içinde önemli görevlerde bulundu. Abdullatif’in DAİŞ’li kardeşlerinden Adil ile İbrahim, Cerablus’ta Türkiye tarafından oluşturulan “güvenlik kurumu”nda yer alıyor. Memduh isimli kardeş ise Türkiye tarafından kurulan “Cerablûs Yerel Meclisi”nin yönetiminde yer alıyor.

Cerablûs’tan gitti

Nebil Fadli’nin saldırı öncesi Cerablûs’ta olduğu ve buradan İstanbul’a gittiği belirtiliyor. “Müslüman Kardeşler” sempatizanı olan bu aile, 2012 yılında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içinde yer alırken daha sonra Ehrar El Şam çeteleri içerisinde yer aldı. Minbic’in özgürleştirilmesinden sonra da Fadli ailesi, daha önce DAİŞ karargahı olarak kullanılan evlerini terk edip Cerablûs’a geçti.

DAİŞ’ten transferler!

“Fırat Kalkanı” ile “sakal kesip” operasyona dahil olan sadece Fadli ailesi değil. Buradaki birçok kişi, daha önce DAİŞ’li iken şimdi Sultan Murad ve Türkiye’ye bağlı diğer gruplar arasında yer alıyor. Bu kişilerden bazıları ve bulundukları köyler ise şöyle: “Exterin beldesinden Halit Hamiş, El Ela mezrasından Hatım Abd El Cabbar, Şıddud köyünden Halit Malümün, Numan köyünden Cedan Casım, Beran köyünden Semih El Uni, Şıddud köyünden Zekur Malü, Qabasîn’den El Kak Hesun El Abid, Şava köyünden Yaser Muhammed Hemid, Abdulkadır Casım ve Rustem Maruf Ebu Muhammed.” İsimlerine ulaşılan bu kişiler, Türkiye’nin Suriye’ye girmesiyle DAİŞ’ten Sultan Murad, Ehrar El Şam ve Fırkat El Hamza gruplarına transfer oldu.

Seyit Evran / Minbic

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR