Sultangazi halkı: Evlerimize dokunmayın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sultangazi Kent Savunması, belediyenin Esentepe Mahallesi’yle ilgili “parselasyon değişikliği” kararını protesto ederek, “Evlerimiz üzerinden dönen ranta izin vermeyeceğiz” dedi.

Sultangazi Kent Savunması, Sultangazi Belediyesi’nin Esentepe Mahallesi’nde almış olduğu “parselasyon değişikliği” kararını protesto etti. Sultangazi Belediyesi önünde yapılan açıklamada, “Evimize, mahallemize sahip çıkıyoruz. Parselasyon değişikliği kararı geri çekilsin” pankartı açılırken, “İBB elini Sultangazi’den çek”, “Evlerimize dokunmayın” dövizleri taşındı. Mahalle halkının katılımının yüksek olduğu açıklamada, sık sık “Halk burada başkan nerede” sloganı atıldı.
Açıklamayı Sultangazi Kent Savunmasından Münevver Demir yaptı. Sultangazi Belediyesi’nin almış olduğu “parselasyon değişikliği” kararına göre Esentepe Mahallesi sakinlerinin arsalarında küçültmeler ve bölünmeler gerçekleşeceğini belirten Demir, “Küçülen arsaların değersizleşip, kullanım alanı kısıtlanacak ve bu parselasyon değişikliği halkın evini gasp etmek ve barınma hakkımızı yok etmek anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.
‘HUKUKİ MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’
Belediyenin parselasyon değişikliği kararı sonrası mahalleli olarak gerçekleştirdikleri süreci anlatan Demir, “Sultangazi Belediyesi’ne bu parselasyon değişikliğinin iptali için dilekçeler verildi; kimi dilekçeler kabul edilmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gittik. Bir görüşme sağlanana kadar belediye önünde bekledik. Verilen halk toplantısı sözü de tabii ki tutulmadı. BIMER’e yazdığımız şikayet dilekçelerine de dönüş sağlanmadı” dedi. Hukuki mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Demir, Sultangazi’de rant projelerinin mahallelere yeterince zarar verdiğine işaret etti.
‘İHANET ETTİK SÖZLERİ SAMİMİ DEĞİL’
Sultangazi Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) rant için değil halk için çalışması gerektiğini vurgulayan Demir, Esentepe halkı olarak, evleri üzerinden dönen ranta izin vermeyeceklerini parselasyon değişikliğinin iptalini talep ettiklerini belirtti. Demir, “İktidarın, İstanbul’a, şehre ve doğaya söylemlerinin, günah çıkarmalarının ortalığı kapladığı, mahalle konseptine dönüş çağrılarının en yüksek perdeden seslendirildiği bu günlerde, Sultangazi ilçesinde olanlar yerel yöneticilerin ve iktidarın samimi olmadığını gözler önüne sermektedir. Bizler sadece seçim süreçlerinde değil her zaman bu şehirde yaşıyoruz ve haklarımız korunarak yaşamaya devam etmek istiyoruz. Evlerimizi ve mahallelerimizi terk etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
PROTESTO SONUÇ VERDİ
Açıklamanın ardından halk, Belediye Başkanı Cahit Altuner ile görüşmek için belediye binasına geçti. Ancak Altuner, belediye binası önüne gelen Sultangazi halkıyla görüşmedi. Bunun üzerine Sultangazililer, Altuner’in kendileriyle görüşmeye gelene kadar belediye binası önünde bekleyişlerini sürdüreceklerini söyledi. Sloganlarla bir saat boyunca bekleyen yurttaşla sonuç aldı. Yurttaşların yanına gelen yetkililer, “Belediye başkanı sizinle görüşecek” diyerek, yurttaşları belediyenin konferans salonuna aldı.
MA
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR