Sümbül Beltir: Lokmalarımız barışa vesile olsun

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Xızır (Hızır) ayı, cemlerin yapıldığı, oruçların tutulduğu ve lokmaların paylaşıldığı bir aydır. Xızır ayı olması sebebiyle PİRHA’ya konuşan Demokratik Alevi Derneği Tuzla Şubesi Üyesi Sümbül Beltir, “Lokmalarımız barışa vesile olsun” dedi.

Alevi toplumunun kutsallarından olan “Xızır Ayı” ve bu ay içinde tutulan “Xızır Orucu” başladı. Bazı bölgelerde ocak ayının sonunda, bazı bölgelerde 9, 10 ve 11 Şubat, bazı bölgelerde de 13, 14, 15 Şubat tarihlerinde üçer gün tutulur. Xızır Orucuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan DAD Tuzla Şubesi Üyesi Sümbül Beltir, “Xızır ayı dayanışma ve paylaşım ayıdır. O sebeple çok kıymetlidir” dedi.

Bu zor günlerde dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini vurgulayan Beltir, “Oruçlarımız ve lokmalarımız barışa vesile olsun. Dayanışmayı büyütmek için yan yana gelmek gerekir” diye konuştu.

Son olarak paylaşacakları lokmanın duyurusunu yapan Beltir, “Xızır ayında biz de kendi kurumumuzda Xızır cemi yaparak, lokmalarımızı gelen canlarla pay ederek dayanışmayı büyütmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Semra ACAR

 

 

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR