Sûr, Cizîr, Nisêbin ve Silopiya’da nasıl direndiysek Terolar’da da öyle direneceğiz

Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Terolar bölgesine yapılmak istenen kampa karşı direnen yurttaşlara Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları destek ziyaretinde bulundu. “Zamana yayılmış etnik temizlik hareketi ile karşı karşıya” olduklarını belirten Hatip Dicle, “Biliniyor ki, burada kurulan bir kamp buraların tümüyle boşaltılması yolunda belki ilk sinsi adımdır” dedi. Leyla Güven ise, Sur’da, Cizre’de, Nisêbîn’de, Silopi’de nasıl direndiysek; Terolar’da da direnmeye devam edeceğiz ifadelerinde bulundu.

Maraş’ta Alevi topluluğunun yoğun olarak yaşadığı Terolar bölgesine AKP tarafından demografik yapıyı değiştirmek, Alevilere göç ve soykırımı dayatma amacıyla AFAD eliyle yapılmak istenen ve çetelerin yerleştirileceği iddia edilen kampa karşı başlatılan direniş 34’üncü gününde devam ediyor. Direnişte olan Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu üyeleri tarafından ziyaret edildi. Diz çöktürmeye ve biat ettirmeye dönük yapılan saldırı anlayışına Kürtlerin hiçbir zaman boyun eğmediğini ifade eden Hatip Dicle, Terolar’da bir ayı aşkın süredir devam eden direnişin bunun en bariz örneği olduğunu söyledi. Devlet güçlerinin Kürdistan halkının topraklarını boşaltmak için komplo teorileri devreye koyduğunu belirten Dicle, “Zamana yayılmış etnik temizlik hareketi ile karşı karşıyayız. AKP’nin DAİŞ, El-Nusra gibi barbar terör çeteler ile nasıl bir ittifak yaptığı bugün dünyanın da gözü önünde yaşanan bir olaydır. Bu nedenle halkımızın buradaki duyarlılığını herkesin anlaması gerekiyor. Biliniyor ki, burada kurulan bir kamp buraların tümüyle boşaltılması yolunda belki ilk sinsi adımdır. Bir de bunu insanı bir maske altında saklamaya çalışıyorlar” dedi.

Tepkimiz Suriye’den gelen halka değil…

Ezilen ve sömürülen bir halk olarak hiçbir halka düşman olamayacaklarını dile getiren Dicle, ‘Suriye’den gelen halk o anlamda tepkimizi çekemez. Ama buradaki sinsi plan Dersim ve 78 Maraş Katliamı’na bakıldığında çok iyi niyetli insani bir çabanın ürünü olarak gerçekleştirilmeyeceğini, bilakis o baştan beri köyleri boşaltan, bölgelerin nüfusunu değiştirmeye yönelik güdülmüş bir çabanın parçası olduğu anlaşılıyor” dedi. Terolar bölgesindeki direnişe dikkat çeken Dicle, “Bu direnişi selamlıyoruz ve diyoruz ki, başaramayacaklar. DAİŞ çetelerinin gelip bizi bu topraklarda bizleri sökemeyeceklerini kamplarını kursalar dahi binlerce yıldır kök saldığımız bu topraklardan bizleri sökemeyeceği gerçeğini onlara kavratacağız. Alevi toplumun direnişi ile biz bu oyunu bozacağız, bozmak zorundayız. Aksi takdirde dedelerimizin, nenelerimizin kemikleri bile bizden hesap soracakları. Bu nedenle tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Bizler ezilenler birlik ve beraberliğimiz sürdükçe bizler bu tür sinsi planları boşa çıkartacağız. Irkçıların kafalarında sinsi projeler olduğu ve istedikleri gibi at oynattıkları bir meydan olmaktan çıkartacağız” şeklinde konuştu.

 Yaptırmayacağız…

Dicle’nin ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de, kadınların öncülük ettiği direnişi selamlayarak, “Topraklarımızı terk etmeyeceğiz, inadına burda kalmaya devam edeceğiz” dedi. Burada yapılacak bir kampın Kürdistan’da yapılan katliamlardan ve 78 Maraş Katliamı’ndan farksız olmadığını dile getiren Güven, “Sur’da, Cizre’de, Nisêbîn’de, Silopi’de nasıl direndiysek; Terolar’da da direnmeye devam edeceğiz. Sizler yalnız değilsiniz. Sizin sesiniz dünyanın her yanına ulaştı. Özgür basın ile tüm sesinizi duyurdunuz. Herkesin yüreği burada atıyor. Bu güne kadar ne elde ettiysek bedel ödeyerek elde ettik. Eğer tekrar bedel ödemek gerekirse tekrar bedeli ödemeye hazırız. AKP’nin DAİŞ zihniyetinden farklı olmadığını iyi biliyoruz. DAİŞ Ortadoğu’da nasıl bir sistem kurmaya çalışıyorsa AKP’de aynı sistemi kurmaya çalışıyor. Meclis başkanı bizzat kendi ağzıyla itiraf etti. Bunu onlara yaptırmayacağız. AKP düştü düşecek” dedi.

(ANF)
Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu Maraş Girişimi Hatip Dicle TV10 Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu Maraş Girişimi Hatip Dicle TV10 Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu Maraş Girişimi Hatip Dicle TV10 Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu Maraş Girişimi Hatip Dicle TV10 Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu Maraş Girişimi Hatip Dicle TV10 Aleviler, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları, KJA üyeleri, HDP-DBP Antep eşbaşkanları ve Maraş Yaşam Platformu Maraş Girişimi Hatip Dicle TV10

EN SON EKLENENLER