Sûr davasında tecavüz tehdidi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sokağa çıkma yasağı döneminde Amed’in Sûr ilçesinde kalan 32’si tutuklu 40 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 29 Aralık 2016’da Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dava sırasında askerlerin saldırısına uğrayan tutukluların adliyeye çıkarılmadan önce cinsel saldırı ve işkenceyle tehdit edildikleri ortaya çıktı. Gazete Şûjin’da yer alan habere göre, duruşmanın ardından görüşe giden aileler, annesi Remziye ile tutuklanan 2 yaşındaki Beritan dışında herkese işkence edildiğini, kadınların taciz edildiğini anlattı.

‘Ablamın bileği kırıldı’

Tutuklu bulunan iki ablası Sinem ve Fatma Ateş’in görüşüne giden Beritan Ateş, iki ablasından birinin bileğinin kırıldığını birinin de boynunu kıpırdatamadığını aktararak, “O gün ben de mahkeme salonundaydım. Olay çıktıktan sonra bizi dışarı attılar. İçeride ne olduğunu tam anlamadık. Ama görüşe gittiğimde durumun ciddiyetini gördüm. Onların anlattıklarına göre hepsini cezaevine kadar işkenceden geçirmişler. İçerideki kadın tutuklular yerlerde sürüklendiklerini, duvarlara vurulduklarını ve yerdeyken tekmelendiklerini söyledi. Erkeklerin hepsinin de durumu yine aynı şekilde” dedi.

Avukatlardan suç duyurusu

Tutukluların duruşma öncesi askerler tarafından tehdit edildiğini belirten Ateş, “Tutsaklar mahkeme salonuna gitmeden önce askerlerin kendilerini ‘Siz birazdan göreceksiniz zaten, konuşun konuşun’ diye tehdit ettiklerini de söylediler. Kadın tutsakların çoğunu taciz etmişler. ‘Bu daha ne ki size öyle şeyler yaparız ki aklınız çıkar’ diye tecavüzle tehdit etmişler. Babam da tutuklu ve o gün mahkeme salonundaydı, ona erkeklerin durumu nasıl diye sorduğumda ‘Çok kötü’ dedi. Onları daha kötü darp etmişler. Tutsakları daha sonra cezaevine getirdiklerinde ise onlara ‘Bu daha başlangıç artık hep öyle olacak’ diye de tehdit etmişler” dedi. Yaşanan olay hakkında avukatlar darp raporu alarak suç duyurusunda bulundu.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR