Sûr dayanışmaya çağırıyor

0
116

Diyarbakır’ın Sûr ilçesini yıkmaya yönelik AKP iktidarının saldırıları sürerken, Sûr halkının da kararlı direnişi giderek büyüyor. Hiçbir koşulda evlerini terketmeyeceklerini ifade eden Sûrlular, destek çağrısında

Sûr’da abluka devam ederken, evlerini terk etmeyen ailelere pazartesi gününe kadar süre verildi. Evlerinden çıkmamakta kararlı olduklarını söyleyen aileler, “Bizi üzen, yaralayan devletin bize yaşattıkları değil, halkın bizimle birlik olmaması” dedi.
‘’İsrail Filistin’e bu zulmü yapmamıştır’’ diyen 71 yaşındaki Hasine Çetinkaya, çocukluğunun geçtiği Sûr sokaklarını terk etmek istemediğini kaydetti. Çetinkaya, Kürt halkının devletin zulmünden kurtulamadığının altını çizerek, “Yıllardır ağacımızdan tut, ağacın dalına konan kuşlarımıza, ormanımızdan tut, otlatmaya çıkardığımız hayvanlarımıza, kadınlarımızdan tut da çocuklarımıza kadar herkese kan kusturdular. Baktılar ki ne ağaç uslanıyor, ne hayvan, ne orman ne insan: ‘O zaman katledelim, yakalım, yıkalım’ dediler. Yine de çıkmayacağız, gitmeyeceğiz. Burası bizim toprağımız, kimse bizi toprağımızdan gönderemez” diye konuştu.

‘Evlerimizden çıkmayacağız’

Çetinkaya, her gün gelip ‘Ne zaman çıkacaksınız, gidin buradan’ diyorlar. Niye gidelim? Kimi kimin evinden kovuyorsunuz? Asıl siz gidin sokaklarımızdan. ‘Halkım halkım’ diye dolanıyorlar ortalıkta ama kendi halkını bu sıcakta elektriksiz, susuz bırakıyor. Biz artık hiçbir sözlerine ve samimiyetlerine inanmıyoruz. Evlerimizden de çıkmayacağız.” Daha 17 yaşında bu zulme şahit olan Rojda Ersoy ise, “Bizi burada perişan ederek çıkacağımızı sanıyorlar. Amed’i komple yıkarız onların başına, yine de Sûr’dan çıkmayız. Şu an elimizden geldiği kadar sessiz sedasız bekliyoruz. Can bedenden bir kez çıkar. Böyle yapmaya devam ederlerse kendimi yakarım. Yine de cenazemin buradan çıkarılmasına izin vermem” dedi.

‘Zenginlerin devleti’

Ayten isimli bir kadın da, Lalebey’de oturduğunu, henüz evlerinden çıkmaları için kimsenin kendileri ile görüşmediğini söyleyerek, yıkılacak yerler arasında kendi evlerinin bulunduğunu da aktardı. Ayten, “Komşularıma desteğe geldim. Bugün komşuma acımayan yarın bana mı acıyacak? Bizi üzen, yaralayan devletin bize yaşattıkları değil, halkın bizimle birlik olmaması. Devlet yoksulların değil, zenginlerin devleti. Nerede bir yoksul varsa gider onu evinden, yurdundan eder’’ dedi.

Kurbanlar özyönetim alanlarına

Önceki gün bir açıklama yapan ‘Heyva Sor a Kurdistanê’ tüm Kürdistan halkına kurbanlarını Sûr, Cizîr ve Nisêbîn gibi özyönetim direnişi ile gündeme gelen şehirler ile paylaşma çağrısında bulundu.

Beritan Canözer / Özgürlükçü Demokrasi

 

11

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here