Sur halkı yıkıma karşı direnişte: Evlerimizi yıktırmayacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sur ilçesinde yıkım kararı alınan 2 mahalleye giren iş makineleri, halkın direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Yıkıma tepki gösteren mahallelilerden Mehmet Ak, “Önce gelip canımı alsınlar, sonra evimi yıksınlar” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” ile birlikte halen girilemeyen mahallelerde binlerce ev yerle bir edildi. Yasak kapsamı dışındaki Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde ise yıkım kararı verilen evlerin yıkılması için ekipler sabah saatlerinde harekete geçti.

Geçen günlerde zırhlı araçlardan yapılan “Evlerinizi boşaltın” anonsları ardından, bugün evlerin suları kesildi. Zırhlı araçlar eşliğinde 2 mahalleye giren iş makineleri, halkın direnişi ile karşılaştı. İş makinelerinin mahalleye girişlerine dahi izin vermeyen mahallelilerin direnişi üzerine, iş makineleri yine zırhlı araçlar eşliğinde mahalleyi terk etmek zorunda kaldı. Yıkımı başlatmak için yapılan su kesintisi de kısa süre sonra sona erdi.

‘GELSİN ÖNCE CANIMI ALSIN’

Yıkıma karşı direnişte kararlı olan mahallelilerden Mehmet Ak, kentte bulunan resmi makamlara başvurularının, “Yetkili değiliz” denilerek sonuçsuz bırakıldığını dile getirdi. “Erdoğan bizden ne istiyor?” diyerek tepki gösteren Ak, “O Müslüman ise biz de Müslümanız. Mağduriyet yaşamak istemiyoruz, bu insanlardan ne istiyorlar. Evlerimizi vermiyoruz, vermiyoruz, vermiyoruz. Erdoğan 10 yıl önce Sur’u yıkacağını, yeniden inşa edeceklerini ve halka dağıtacağını söyledi. Vermiyorum, gelsin önce canımı alsın sonra Sur’u yıksın. Beni öldürdükten sonra gelsin evimi de yıksın. Vallahi billahi vermiyorum” diye konuştu.

2 mahallenin yıkımında AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nu da sorumlu tutan Ak, yıkımın Sur ilçesinin tarihi zenginliklerini elde etmek amaçlı olduğunu söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR