Sûr’da davası başladı: Mahkemede Kürtçe savunma yapılıyor

Post date:

Author:

Category:

Sûr’da ‘sokağa çıkma yasağı’ sırasında mahsur kalan, Şubat ve Mart aylarında tahliye edildikten hemen sonra tutuklanan 32 kişinin ve tutuksuz 8 kişinin duruşması 10 ay sonra bugün görülmeye başlandı. Tutukluların bir çoğu Kürtçe savunma yapıyor

Amed”in Sûr ilçesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın ardından 104 gün süren çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kalan, aralarında kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan’ın da bulunduğu 32’si tutuklu 40 kişi 10 aylık tutukluluğun ardından ilk kez hakim karşına çıktı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 20 sanık hakkında “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Aralarında gazeteci Dolan’ın da bulunduğu 20 kişi ise “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet” suçundan yargılanıyor. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle yargılama daha büyük olan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda yapıldı.

Tosun duruşmaya çocuğuyla katıldı

24 sanığın getirildiği duruşmada avukatlar da hazır bulundu. Tutuklu Remziye Tosun’un duruşmaya çocuğuyla birlikte katılması dikkat çekti. Duruşmayı sanık aileleri de izleyici bölümünden izliyor. Salonda yer kalmaması nedeniyle çok sayıda kişi içeri alınmadı. Salonda asker ve polisin yoğun önlem dikkat çekiyor. Kimlik tespiti ile başlayan duruşma iddianamenin okunmasıyla devam etti.

Sanıklardan birçoğu tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yapıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR