‘Sur’da salgın hastalıklar baş gösterebilir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sur’da 23 Mayıs’tan bu yana Alipaşa ve Lalebey mahallelerine uygulanan yıkım baskısının halkı sağlıksız koşullara mahkum ettiğine dikkat çeken SES Diyarbakır Şubesi, salgın hastalıkların baş gösterebileceği uyarısında bulundu.

Amed Sağlık Platformu, Sur’da yıkımı devam eden Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde oluşan ve oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır Tabip Odası’nda toplantı düzenledi. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası ve Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi’nin katıldığı toplantıda ortak metni okuyan SES Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, dünyanın en eski yerleşim alanlarını içinde barındıran tarihi M.Ö. 7500 yıllarına dayanan Sur’un, 40’a yakın uygarlığın izlerini taşıdığını aktardı. UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi ve kültürel miras niteliğine sahip olan Sur’un, baskı ve zor aygıtları kullanılarak mahalle sakinlerinin evlerinden çıkartılmak istendiğini söyleyen Adıbelli, “23 Mayıs’tan beri Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde okul, cami ve kamusal hizmet veren tüm yerlerin suları kesilmiştir” dedi.

‘BELEDİYE ÇÖPLERİ TOPLAMIYOR’

Çöplerin belediye tarafından toplatılmadığını belirten Adıbelli, “Bu yetmezmiş gibi kanalizasyon ve rögar kapakları çıkartılarak mahalle sakinlerinin hastalanmasına davetiye çıkarılmıştır. Su şebekelerinin kesik olması nedeniyle, bidon, tenekeler, kap kacak taşıma araçlarıyla su sevkiyatı yapılmakta ve mahalle sakinleri ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaktadır” diye konuştu.

‘SALGIN HASTALIKLAR BAŞ GÖSTEREBİLİR’

Su kesintilerinin Alipaşa İlköğretim Okulu ve Alipaşa Camisi gibi kamusal alanların içerisinde bulunan alanlarda yaşandığını kaydeden Adıbelli, mahalle sakinlerinin yıkım işlemleri sırasında “güvenlik” gerekçesiyle polis tarafından baskı, tehdit ve taciz edildiklerini aktardığını ifade etti. Adıbelli, “Eğer içme ve kullanma suyuna erişim engelleniyorsa bu durum sağlıksız ve salgın hastalık için büyük bir tehlike içermektedir. Sur’da yaşanan durum kaygılarımızı haklı çıkarmış, mahalleye tanker ile taşınan içme ve kullanma suyu nedeniyle özellikle çocuk ve yaşlı kesim de ishal olayları baş göstermiştir. Sağlıksızlığa yol açan koşullar ortadan kaldırılmaz ise salgın hastalıkların görülmesi kaçınılmaz olacaktır” uyarısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR