‘Sur’daki yıkımlar arasında hala cenaze arıyoruz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, Sur’da sürdürülen yıkımın yeni olmadığını ve tarihsel bir süreci olduğunu belirterek,”Amaç yalnızca ekonomik rant değil demografik yapıyı değiştirmek istiyorlar” dedi. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de, “Hala yıkımlar içinde cenaze arıyoruz” diye konuştu.

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Diyarbakır Sur’da “Kentsel dönüşüm” adı altında sürdürülen yıkıma dikkat çekmek amacıyla şube binasında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, Sur’un Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde elektrik ve suyun kesildiğine dikkat çekerek, “İnsanlar geceleri mum ışığında karnını doyuruyor, su ihtiyacını tankerlerden doldurdukları bidonlarla, kap-kaçakla taşıyarak karşılamaya çalışıyor” dedi.

Evlerinden çıkmak istemeyen Sur halkının zorunlu göçe tabi tutulduğuna işaret eden Keskin, AKP’nin Sur’un demografik yapısını değiştirerek, halkları kültürlerinden uzaklaştırmaya çalıştığını söyledi. Keskin, “Çatışma ve operasyonlar Mart 2016’dan bu yana yani bir yıldan uzun bir süredir sona ermiş bulunuyor. Bu rağmen Suriçi’nde 6 mahallede yasak devam ediyor. Yasağın devam etmesi, yıkım ve halkın yaşam alanlarından sürülmek istenmesi, bu yönde sergilenen planlı, programlı, projeli kararlılık, amacın yalnızca ekonomik rant olmadığını, demografik yapının değiştirilmek istendiğini de gösteriyor” şeklinde konuştu.

‘YIKIMIN TARİHSEL BİR SÜRECİ VAR’

Sur’da uygulanan kıyım ile yıkımın yeni olmadığını ve tarihsel bir süreç olduğuna dikkat çeken Keskin, şöyle dedi: “Biz insan hakları savunucuları, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtları, hayatın böyle defalarca bir karabasana dönüştüğü ve yerini mezarsız ölülere bıraktığı bir coğrafyanın kaderini değiştirecek güce bugün sahip değiliz; ancak bunların bir daha yaşanmamasını sağlayacak, buna izin vermeyecek bir toplumsal bilinci adım adım inşa edebiliriz. Tüm kamuoyunun Sur’daki yıkıma karşı duyarlılık göstermeye çağırıyoruz.”

‘HALA YIKIMLAR İÇİNDE CENAZE ARIYORUZ’

İHD Diyarbakır Şube Başkanı ve İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici de, Sur’un bölge ve Ortadoğu için önemli olduğunu vurgulayarak, birçok medeniyetin izlerini taşıdığını söyledi. İlan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde Sur’un yakılıp yıkıldığını hatırlatan Bilici, “İnsanlığa karşı suç işlediler, hala yıkımlar içinde cenaze arıyoruz. Cenazelerini bulamayan insanlar var, aylar sonra bulduğumuz insanların cenazeleri köpekler tarafından parçalanmıştı. Burada ‘duracaklar artık’ dediğimiz an Sur’un tamamı ‘Acele kamulaştırılarak’ yereldeki inisiyatiflerin kararı olmadan tekrardan yıkıma başladılar” şeklinde konuştu.

‘HALK EVİNİ TERK ETMEK İSTEMİYOR’

Sur’da yaşanılabilinir alanların yaratılabilineceğine işaret eden Bilici, şöyle devam etti: “Hijyen koşulları oluşturulabilir ama burada insanları yerinden, kültürlerinden etmeye çalışıyorlar. Evini boşaltmayan, terk etmeyen çok sayıda insan var. Elektriksiz, susuz kalan insanlar kendi günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Evini terk etmeyen insanlar zorla çıkarılmak isteniyor. Bu insanlarla bir araya gelinmedi dertleri dinlenmedi. İnsanlar yerlerinde kalmak istiyor. Bizim talebimiz çok net; bölgedeki Diyarbakır halkıyla, Sur halkıyla müzakere ile çözüm üretmek.”

Açıklama, gazeteci Sertaç Kayar’ın yıkım esnasında çektiği fotoğraf ile BBC Diyarbakır muhabiri Hatice Kamer’in yaptığı haber kesitlerinin gösterimi ile son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR