Sur’dan sorumlu eski vali yardımcısı Demir, tanık olarak dinlenecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır’da 28’i tutuklu 40 kişinin yargılandığı Sur davasında 9 kişi hakkında tahliye kararı veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Sur’dan sorumlu olan ve “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Demir’in davada ifadesinin alınmasına karar verdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 104 gün süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçede mahsur kaldıktan sonra geçen yıl Şubat ve Mart aylarında tahliye edilen 28’i tutuklu 40 kişi hakkında açılan davada 9 kişi hakkında tahliye kararı veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi davayı Eylül ayına erteledi.

Bugün görülen duruşmada Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Sur’da mahsur kalan sivillerin tahliye edilmesi için açılan yaşam koridoruyla ilgili tanık olarak dinlendi. Özmen, Cizre’de olduğu gibi Sur’da insanların bodrumda yakılarak katledilmesinin önüne geçmek için Diyarbakır’daki STK’ler olarak harekete geçerek, sivillerin tahliye edilmesi için dönemin vali yardımcısı Mehmet Demir ile görüştüklerini söyledi.

Yargılamayı yapan mahkeme, kurduğu ara kararında “Sokağa çıkma yasağı”nın ilan edildiği Sur’dan sorumlu Diyarbakır Vali Yardımcısı olarak görevin yapan Mehmet Demir’in davada ifadesine başvurulmasına karar verdi. Ara kararda, Demir’in mahkemenin yargı çevresi içinde ise tanık olarak ifadesinin alınması için zorla mahkemeye getirilmesine, yargı çevresi dışında ise tanık olarak ifadesinin alınması için talimat yazılmasına karar verildi.

Mahkeme ara kararında sanık avukatların gizli tanıklar hakkında soruşturma açılıp açılmadığının araştırılması yönündeki talebinin gizli tanıkların kimliklerinin deşifre olmasına neden olacağı gerekçesiyle reddetti.

Ara kararda, HMX, RDX, TNT ve Antimon gibi patlayıcı maddelerin Sur ilçesi gibi bir 102 gün boyunca silahlı çatışma yaşanan bir bölgede doğrudan temas etmeyen ancak bu bölgede bulunan kişilere veya eşyalarına bulaşıp bulaşamayacağı hususunda 3 kimyager öğretim üyesi, 2 fizikçi öğretim üyesi, 1 ceza hukuku öğretim üyesinden oluşan heyetten bilirkişi raporu alınması için Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimat yazılmasına karar verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR