Suriye ilerliyor Türkiye çekiliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye başlattığı “Fırat Kalkanı” harekatıyla Bab kapılarında zor günler yaşarken; Suriye rejim güçleri ise Bab’a ilerlemeye devam ediyor. Edinilen bilgilere göre Bab’ın güneyinden kente ilerlemeye çalışan Suriye güçleri ve ona bağlı milisler, Bab’ın 16 kilometre güneybatısındaki Deriyê ve Xan Hefirye köylerini DAİŞ çetelerinden temizledi. Son iki hafta içerisinde rejim Bab’ın güneyi ile güneybatısında 10’dan fazla köyde denetim sağladı. Bu arada Arapça yayın yapan Londra merkezli El-Şerq El-Ewset gazetesi de, Türkiye’nin Bab’ta ilerleme sağlayamadığını ve Rusya ile Suriye’nin Bab’ı Türkiye’ye bırakmaya niyetli olmadığını yazdı.

Türkiye ve ona bağlı gruplar üç gün önce Suflaniyê Köyü’nü alarak Bab’ın kuzeyindeki Qebasîn Kasabası’nı tamamıyla çembere almıştı. Ancak 5 Türk askeri ile silahlı gruplardan 30’dan fazla elemanın ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası abluka kırıldı. TSK ile ona bağlı gruplar geri çekilmek zorunda kaldı.

Bab’ta zorlanan TSK 4 gün önce Cerablûs, El Raî ve Ezaz’daki silahlı grupları buralardan çıkararak Bab’ta ön cepheye sürdü. Bunların yerine de Türkiye’de eğitilen ve adına “polis” denilen silahlı-maaşli elemanlar yerleştirilmişti. Böylece Suriye ordusu ile karşı karşıya gelinmemeye çalışıldığı belirtiliyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR