Suriye planı Trump’a sunuldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’de Donald Trump’ın yönetime gelmesinin ardından DAİŞ’le mücadele için istediği yeni plan, Beyaz Saray’a sunuldu. Trump, göreve geldikten sorna ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) “DAİŞ’i tamamen bitirmek için” bir plan sunmaları adına 30 gün süre vermişti.

Savunma Bakanı Jim Mattis, Pentagon’un sunduğu planın son hali henüz netleşmemekle birlikte ilk taslağın çalışmalarını, Trump’ın en üst düzey güvenlik danışmanlarına sundu. ABD ve Batı basınında yer alan haberlere göre; planda DAİŞ’e karşı mücadele eden güçlere “daha fazla destek” ve “ağır silah yardımı” bulunuyor.

Amerika’nın Sesi’nde (VOA) yer alan habere göre; yeni stratejiye ilişkin konuşan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, “planın hem siyasi hem de askeri nitelikli” olduğunu söyledi. Savunma Bakanı Jim Mattis ise yeni stratejinin birçok seçeneği barındırdığını ve Trump’ın seçenekleri değerlendireceğini kaydetti.

Tavsiye edilen planda Barack Obama yönetiminin “Amerikan askerinin doğrudan çatışmaya girmek yerine yerel güçlere destek vermesi” stratejininin korunduğu belirtilerek, Mattis’in “Amerikan askerini savaş alanına sokmaya niyetli görünmediği” öğrenildi.

Suriye’de Kürtlerin silahlandırılmasının tartışılıp tartışılmadığının sorulması üzerine Mattis, “buna saha komutanlarının isteğine uyacağını” söylemekle yanıt verdi. Mattis dahil üst düzey askeri yetkililer, “Suriyeli Kürtler’e ağır teçhizat ve silahların sağlanmasının daha olası olduğunu ama bunun da siyasi açıdan hassas bir konu” olduğunu belirtiyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR