Suriye topraklarına göz koydular!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’den gelen açıklamalar, “Fırat Kalkanı” isimli harekatla Kuzey Suriye girilen yerlerin “Türk yurdu” yapma niyetini iyice gözler önüne sermeye başladı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Fırat Kalkanı” harekatına sivillerin de katılabileceğini söyledi.

Milliyet’e konuşan Işık, “Suriye’de El-Bab’a kadar gittik, 2 bin kilometrelik alanı DAEŞ’ten temizledik. ‘Ne haliniz varsa görün. Sıkıntı, yokluk içerisinde yaşayın’ deme hakkımız yok. Orada hayatı tekrar canlandıracak, normalleştirecek adımlar atıyoruz. Cerablus’ta, Rai’de, diğer bölgelerde insani faaliyetler yürütüyoruz. Bu faaliyetlere kamu çalışanlarının da zaman zaman iştirak etmesi gerekebiliyor. Diyelim ki kepçe operatörü, orada altyapı çalışmasında kanal açabiliyor veya karayollarından belki gerektiğinde bir ekibin orada işlem yapması gerekebiliyor” dedi.

680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işçiler dahil kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların ordunun gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin bir karar çıkarılmıştı.

Işık, Suriye’den ne zaman çıkacaklarına ilişkin olarak “Bugün ve yarın diye bir tarih veremeyiz” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da geçtiğimiz günlerde “Fırat Kalkanı” için “Bu bölgede 650 bin dönüm arsa bulduk” demişti.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR