Suriye’de yaşamını yitiren BÖG’lülerin aileleri: Cenazelerimizi verin

0
266

Suriye’nin Dar Azza kentinde El Nusra ve ÖSO üyelerine karşı savaşırken yaşamlarını yitiren 4 BÖG’lünün aileleri, çocuklarının cenazesini istiyor.

Suriye’nin Dar Azza kentinde 27 Nisan’da, El Nusra ve ÖSO’ya karşı savaşırken yaşamlarını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) savaşçıları Asiye Özlahlan, Özge Bali, Cenk Kılagöz ve Yusufbaş Akay’ın aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantı ile çocuklarının cenazelerinin Türkiye’ye getirilmesini istedi.

Toplantının yapıldığı salona, “Cenazelerimizi istiyoruz” yazılı pankart asıldı. Toplantıya Yusufbaş Akay ve Cenk Kılagöz’ün aileleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan ve Devrimci Parti (DP) Genel Başkanı Ufuk Göllü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘CENAZELERİ İÇİN HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERECEĞİZ’

Toplantıda, ilk olarak konuşan Akay’ın babası Ceyhan Akay, şuana kadar çocuklarının cenazeleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını belirterek, “Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden cenazelerimizin bize verilerek, acımızın bir nebze azaltılmasını talep ediyoruz” dedi. Devrimcilerin vatanlarının olmadığını dile getiren baba Akay, fakat Türkiye’de devrim için, sosyalizm için savaşanların cenazelerine uzun zamandır zulme dayalı bir yaklaşımın olduğunu söyledi. Çocuklarının cenazelerini almak için onların yolunda ısrarla yürüyeceklerini belirten Akay, “Belki bir ay sürer, belki 2 ay sürer, belki bir ömür sürer ama biz çocuklarımızın cenazelerini almak için her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.

‘ÇOCUĞUMU İSTİYORUM’

Kılagöz’ün annesi Güler Kılagöz de, çocuğunun cenazesini istediğini dile getirerek, “Eğer IŞİD dünyayı tehdit eden bir terör örgütüyse bizim çocuklarımız IŞİD’e karşı savaştı. Ne olursa olsun sonuna kadar çocuğumun arkasındayım. Çocuğumu istiyorum” diye konuştu.

‘DEVLET SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ’

HDP Milletvekili Lezgin Botan ise, “Ölen insanlara karşı dünyevi hükümler kalkar. Öncelikle devlet kendi yurttaşlarına karşı sorumluluk altındadır. Devlet yurttaşının ideolojisine göre tutum almaz” diye belirtti. IŞİD’e karşı savaşan devrimci ve enternasyonalist savaşçılar olmazsa Türkiye’nin cehenneme çevrileceğini ifade eden Botan, şunları söyledi: “İnsanlara karşı devlet sorumluluğunu yerine getirmelidir. Devlet kindar davranamaz. Ölenlere karşı saygı ve hürmet içerisinde cenazeleri oradan alıp bir nebze olsun ailelerimizin acısını hafifletmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here