‘Suriyeli öğrenciler de istismar ediliyor’

0
197

Suriyeli öğrencilerin tümden imam hatiplere yönlendirilmesini değerlendiren Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Mehmet Dede, hükümetin politikaları sonucu Suriyeli öğrencilerin de istismar edildiğini söyledi.

Türkiye’de sayıları bir milyona ulaşan Suriyeli öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesi tartışmaları sürüyor. Uygulama kapsamında Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da geçtiğimiz günlerde Denizli’de bulunan 868 Suriyeli öğrencinin imam hatip okullarına yönlendirilmesi kapsamında “Türkiye’de Geçici Koruma Altında Bulunan Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Çalıştayda 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde sayıları bir milyona ulaşması tahmin edilen Suriyeli öğrencilerin özellikle imam hatip liselerine yönlendirilmesi için çalışmalar yapılması kararı alındı.

‘İMAM HATİPLERE TOPTAN YÖNLENDİRME ÇÖZÜM DEĞİL’

Yapılan çalıştayı ve alınan kararı değerlendiren Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Mehmet Dede, işleyişin normal olmadığını söyledi. Suriyeli öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinin önemli olduğunun altını çizen Dede, öğrencilerin ve ailelerinin istekleri kapsamında öğrencilerin yönlendirilmesi ve eğitimlerinin sağlanması gerektiğini aktardı. Suriyeli öğrencilerin topluma entegre edilmesi yönünde kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Dede, sorunun çözümünün Suriyelileri toptan imam hatip okullarına yönlendirmenin çözüm olmadığını söyledi.

Uygulamanın laik, demokratik, bilimsel, anadilde eğitimden uzak olduğunu ve Türkiye’de yaratılmak istenen ve adımları atılan dinsel eğitimin bir parçası olduğunu belirten Dede, “Uygulama ‘Toptan imam hatibe gönderirim. Kurtulurum’ şeklinde bir uygulama” dedi. Türkiye’de imam hatip okullarının olmasına karşı olmadıklarını dile getiren Dede, ihtiyaç duyulduğu, talep edildiği kadarıyla imam hatip okulları olması gerektiğini söyledi. Okulların ihtiyacın çok üzerinde açıldığını vurgulayan Dede, öğrencilerin imam hatiplere zorlama yollarla yönlendirilmesinin “Dindar bir nesil yetiştireceğiz” anlayışının parçası olduğunu kaydetti.

‘SURİYELİ ÖĞRENCİLER İSTİSMAR EDİLİYOR’

Okulların ihtiyaçtan çok belli bir siyasi yapılanmanın amaçlarına göre açıldığını belirten Dede, Suriyeli öğrencilerin de aynı siyasi yapının amaçlarına alet edildiğini söyledi. Suriyeli öğrencilerin toptan imam hatiplere yönlendirilmesi ile imam hatip ihtiyacının arttığının lanse edilmek istendiğini belirten Dede, imam hatiplerdeki öğrenci açığının kapatılmak istendiğini söyledi. Uygulamanın Suriyelilerin Türkiye’de yaşadıkları, maruz kaldıkları uygulamalardan bağımsız olmadığını belirten Dede, Suriyelilerin çeşitli alanlarda istismar edilmesi gibi Suriyeli öğrencilerin de hükümetin eğitim politikalarında hayata geçirilmek istenen planlar için istismar edildiğini dile getirdi.

Çalıştaya, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü eğitim uzmanı Ahmet Gündüz, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Şaban Altınsuyu ile Denizli’de bulunan 51 imam hatip ortaokulu ve lise müdürleri katılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here