Surlu ailelerin görüşme talebine Ankara’dan ret

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bakanlar Kurulu kararıyla evleri yıkılan Surlu aileler, Meclis Başkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı’yla görüşmek için Ankara’ya gitti. Ancak iki görüşme talebi de reddedildi.

Bakanlar Kurulu’nun Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı 15 mahallede bulunan 368 adadaki 6 bin 300 parsel için “acele kamulaştırma” kararından sonra başlayan yıkım sürüyor. Yıkıma başından beri itiraz eden mahalle sakinleri, yıkımların bir an önce durdurulmasını istiyor. Bunun için Sur’daki ailelerden oluşan 11 kişilik heyet Ankara’ya gitti.
Grubun sözcüsü Mehmet Çelik, evleri yıkılan veya yıkım kapsamında bulunan Surlu ailelerin üç talebi olduğunu ifade etti. Çelik, yıkımın durdurulmasını, yıkılan evlerin yerine yapılan evlerin kendilerine makul bir fiyatla verilmesini ve restore edilerek yine kendilerinin oturmasını istediklerini aktardı. Çelik, öte yandan çatışmalar sırasında yakılıp yakılan eşyalarının devlet tarafından karşılanmasını da talep ettiklerini söyledi.
11 kişilik Sur heyeti, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den görüşme talep etti. Ancak Kahraman ve Özhaseki, Sur heyetinin görüşme talebini reddetti.
MA
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR