Suruç Aileleri İnisiyatifi 70 aydır adalet arıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 70’inci ayı dolayısıyla Kadıköy Halitağa Caddesi’nde adalet nöbeti gerçekleştirdi. Polis ablukası altında yapılan eylemde, katliamda hayatını kaybeden düş yolcularının resimlerinin taşındığı, “ Kalplerimiz adalet için atsın” pankartı açıldı. 

“Suruç için adalet herkes için adalet” sloganlarının atıldığı eylemde, Suruç Aileleri adına açıklamayı katliamında yaşamını yitiren Vatan Budak’ın babası Murat Budak tarafından okundu. Budak, bundan 70 ay önce yıkılmış bir kenti yeniden inşa etmek için yola çıkan, çoğu üniversite öğrencisi, yüzlerce kişi mola verdikleri Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde canlı bombalı bir katliama uğradığını hatırlatarak sözlerine başladı. 

CANİLER DEĞİL DÜŞ YOLCULARI SUÇLANMAK İSTENİYOR 

Katliamdan sonra açılan davada, kısmi adımların dışında, elle tutulur bir gelişme olmadığına işaret eden Budak, “Avukatlarımızın ve ailelerimizin her duruşmada dile getirdiği talepler kabul edilmedi. Dosyada olan eksiklikler aradan 5 yıl geçmesine rağmen tamamlanmadı. Katliam ana davasında halen somut bir ilerleme olmazken, açılan idari davada ölümsüzleşenlerimiz ve yaralılarımız suçlanmaya çalışılıyor” dedi. 

Açıklamayı okurken gözyaşlarına tutamayan Budak, Antep Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği karara göre Suruç’ta katledilenler oraya gittikleri için % 50 suçlu ilan edildiğine dikkat çekti. Baba Budak, şöyle tepki gösterdi: “Savaştan çıkan bir halka yardım eli uzatanların katliamdaki suçu, canilikleri dünya çapına yayılan, insanların kafalarını kesen, Şengal halkına insanlığa sığmayacak işkenceleri yapan eli kanlı örgüt ile aynı oranda. Bizi katillerle bir göremezsiniz. Bizi katillerle bir görmek katliamı meşrulaştırmaktan başka bir anlam taşımamaktadır.”

DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMASI ANIMSATILDI 

Yaklaşık 6 yıldır, isimler değişse de açıklamaların tamamı neredeyse aynı olduğunu hatırlatan Budak, Meclise sunulan yüzlerce soru önergelerine ya cevap verilmedi ya da sorumlulukları öteleyen, görmezden gelen açıklamalar yapıldığını dile getirdi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Canlı bomba kendini patlatmadan bir işlem yapamayız’ açıklamasını anımsatan Budak, “ Açıklaması da göstermektedir ki, bu cümleler kimin söylediğinden çok, iktidarın bu katliamda aldığı tutumu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Şimdi karşımıza çıkarılan bu idari mahkeme kararına dair söyleyeceğimiz şey, en başından beri söylediğimizle aynı bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. 

OK ‘IN MAHKEMESİ’NE KATILIM ÇAĞRISI 

Bir tarafta bunlar yaşanırken diğer tarafta Suruç için adalet arayanlara dönük gözaltı ve tutuklamalar sürdüğünü vurgulayan Budak, Suruç yaralımız Uğur Ok 24 Aralık’ta tutuklanarak Silivri hapishanesine konulduğunu belirtti. 

Suruç yaralımız Uğur Ok’un Suruç katliamından ağır yaralı olarak kurtulmuş, akciğerlerinde ağır hasar oluştuğunu belirten Budak, hapishanenin sağlıksız koşulları akciğer hastalığını daha da ileri taşıyacağının uyarısında bulunarak, derhal serbest bırakılmasını istedi. 

25 Mayıs’ta Uğur Ok için İstanbul Çağlayan adliyesinde, 27 Mayıs’ta ise Suruç katliamı davası için Urfa-Hilvan adliyesinde olacaklarını aktaran Budak, katılım çağrısı yaptı. 

Adalet nöbeti katliamında yaşamını yitiren düş yolcularının isimlerini sayılmasıyla son buldu. 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR