Suruç Katliamı’nda yaralanan Çoban: Efrin Kobanê’dir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suruç Katliamı’ndan yaralı kurtulan SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban, “Efrin Kobanê’dir” diyerek, başta gençler olmak üzere tüm halklara Efrin’i ve barışı sahiplenme çağrısında bulundu.

Kuzey Suriye Federasyonu’nun Efrin Kantonu’na yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı gruplar tarafından başlatılan saldırılara dönük tepkiler sürerken, bunlara Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Ceren Çoban da eklendi. Çoban, Koban^d’ye oyuncak götürmek üzere gittikleri Suruç’ta, 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen DAİŞ saldırısında 33 dernek üyesinin yaşamını yitirdiği katliamdan yaralı kurtulan isimlerden biri.
Türkiye’nin Efrin’e yönelik saldırılarını “işgal” olarak nitelendiren Çoban, bu saldırının halkların birlikte yaşam isteğine dönük olduğunu ifade etti. Çoban, “İşgalin özü, AKP ve güdümündeki çetelerin Rojava Devrimi’ni boğma girişimidir. Bir yandan içeride Türkiye halklarına OHAL ve KHK ile tek tipleşme ve işsizlik dayatılırken, dışarıda ise işgalci ve saldırgan tavrıyla savaşı körükleyen Saray ve AKP hükümetinin hiçbir çıkış yolu kalmamıştır. Bu gelişen durumda da Saray, Ortadoğu’nun karanlığında bir umut olarak parıldayan Rojava aydınlığını işgallerle boğmaya çalışıyor” dedi.
‘AKP-MHP İTTİFAKI FAŞİZMİ KÖRÜKLÜYOR’
Türkiye’nin Efrin’e dönük saldırı ile askeri olduğu kadar psikolojik üstünlük sağlamaya çabaladığını söyleyen Çoban, buna rağmen Türkiye’yi Efrin’de büyük bir hezimetin beklediğini belirtti.
AKP-MHP ittifakının, faşizmi ve milliyetçiliği şoven duygularla körükleme çabası içerisinde olduğunu da vurgulayan Çoban, şunları belirtti. “Kobane ‘düştü düşecek’ diyerek DAİŞ barbarları ile birlik olanlar nasıl ki dün Kobane’de yenildilerse, bugün de Efrin’de yenileceklerdir. Biz devrimi gören, Rojava Devrimi’ni soluyan, özgürlük arayışına tutulmuş olan halkların ve bu devrimi deneyimlemiş olan güçlerin Efrin’i öyle kolay bırakmayacağını çok iyi biliyoruz. Saray da bunun çok açık farkında. Ama Saray için önemli olan şey kendi diktatörlüğünü perçinlemek. Çünkü çıkışsız kaldığı dönemde saldırgan politikalarını yürütüyor.”
‘AKP’YE KARŞI SOKAKTA SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ’
Bu savaş ile Efrin’in neresi olduğunu bile bilmeyen, zorla askere gönderilmiş yoksul ve emekçi halk evlatlarının ölüme sürüklediğini söyleyen Çoban, tam da bu nedenle AKP’ye ve Saraya karşı sokaktan doğru ses yükseltmelerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.
‘EFRİN KOBANÊ’DİR DİYEREK EFRİN’İ SAHİPLENECEĞİZ’
Bu politikalara karşı ise, Türkiye halklarına Efrin “işgaline” karşı sokaklara çıkma çağrısı yapan Çoban, “Biz sosyalist gençler olarak Efrin halkının yalnız olmadığını, Ortadoğu halklarının Sarayın dayattığı o savaş düzenine karşı Rojava aydınlığı ve Rojava Devrimi ile yeni bir yaşam arayışının haklı bir mücadele olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Tüm halklarımızı Sarayın işgalci-faşist politikalarına karşı, halkların barış köprüsünü inşa etmeye, Efrin işgaline karşı dört bir yandan sokaklarda mücadele bayrağını yükseltemeye çağırıyoruz” dedi.
Çoban, SGDF olarak kendilerinin de dün Kobane’de omuzlarına yüklenen tarihi sorumlulukla halkların barışı için canlarını siper ettikleri gibi, bugün de ‘Efrin Kobane’dir’ diyerek Efrin’i sahipleneceklerini ifade etti.
MA / Diren Yurtsever
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR