Suruç sanığı avukatların itirazı üzerine mahkemede hazır edilecek

Suruç davanın 2’nci duruşmasında Mahkeme heyeti SEGBİS ile bağlanan tutuklu tek sanık Yakup Şahin’in mahkemede hazır bulunması talebini oy çokluğuyla kabul etti.

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Suruç Davası’nın 2’nci duruşması, SEGBİS ile dinlenen sanık Yakup Şahin’in bir sonraki duruşmada hazır edilmesi kararı ve verilen ara ile devam ediyor.

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanması beklenen tutuklu tek sanık Yakup Şahin, hasta olduğu gerekçesi ile duruşmaya katılmayacağı belirtildikten sonra, duruşma gelen yazı cevapların zapta geçirilmesi ile başladı.

Celse arasında firari sanık Deniz Büyükçelebi’ye atanan müdafinin görevinden istifa dilekçesi okundu. Daha sonra sanık Yakup Şahin’in SEGBİS ile bağlanacağı gerekçesiyle duruşmaya 10 dakika ara verildi. Verilen kısa bir aradan sonra, mahkeme daha önce beyanda bulunmayan ve bulunmak isteyen müştekileri sordu. Söz alan Avukat Mustafa Taylan Savran, “Öncelikle SEGBİS bağlantısı olacak mı, onu öğrenelim. Belli olduktan sonra detaylı konuşacağız” dedi. Savran devamında, sanığın duruşmaya getirilmesine ve SEGBİS’in hukuksuz olduğuna dair itirazda bulundu.

Avukatların beyanları sürerken SEGBİS ile bağlanan sanık Yakup Şahin SEGBİS’te ailelere ve avukatlara yönelik provokatif beyanlarda bulunarak “Size cevap mı vereceğim?” ifadelerini kullandı.

‘NEREDEN CESARET ALDIĞINI BİLİYORUZ’

Savcı mütalaasında KHK’yi gerekçe göstererek sanığın hazır bulundurulması talebinin reddini isteyince, müşteki avukatlarından Gülhan Kaya, “Siz sanığın getirilmesi talebini reddediyorsunuz ama biz sanığın bu cesareti nerden aldığını iyi biliyoruz” dedi. Sanığın keyfine göre, SEGBİS’e çıkıp çıkmamaya karar verdiğini belirten Kaya, “Ne dediği anlaşılıyor, ne de bizi dinliyor. Sanık bize tahammül bile edemedi. Kendisi bize tepki gösterdi. Siz bile susturamadınız onu. Ama biz onun nereden cesaret aldığını biliyoruz. Sanığın duruşmada bulunmasını istiyoruz” diye talep etti. Avukat Nuray Özdoğan ise, “Bu kadar büyük bir katliam sanığını çapraz sorguya almak istiyoruz. Biliyorsunuz ki Ankara Katliamı sanığı ‘canım isterse SEGBİS ile katılırım’ demişti. Bu örgütsel bir tavırdır. Mahkemenin bu yaklaşımlara müdahale etmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘DEVLETİN PARASI MI YOK’

Avukat Can Tombul, “Sanık bu cezaevinde yeteri kadar güvende, güvenlik sıkıntısı yaşamadığı ortadadır. Sorun nedir, devletin parası mı yok? Sanık suçsuzsa burada ispatlasın. Ancak duruşmaya getirilmelidir” derken, Avukat Kazım Bayraktar da, “Sanığa soruşturma aşamasında bazı belgeler, fotoğraflar, yazılar gösterildi. Kendisinin de beyanları oldu. Sanığın burada olması gerekiyor. O fotoğraf ve yazıları tekrar kendisine sorulmasıyla başka deliller elde edinilebilir” dedi.

Avukat Yıldız İmrek ise, “Mahkeme SEGBİS’te ısrar eder ise, bu yargılamanın sonuca ve hakikate ulaşma amacında olmayacağı ortaya çıkacaktır. Siyasi Saiklerle 33 insan katledilmiştir. Bu insanlığa karşı suçun yargılamasının özenle yapılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti müşteki avukatlarının sanığın hazır edilmesi talebine dair karar vermek üzere kısa bir ara verdi. Mahkeme heyeti aradan sonra mahkemenin SEGBİS ile sağlıklı yapılamayacağına ve sanığın mahkemeye getirilmesini oy çokluğuyla kabul ederek mahkemenin saat 16. 00’de devam etmesi için 1 saat ara verdi.

EN SON EKLENENLER