Sur’un Yıkımına Hayır Platformu harekete geçiyor: Sur’a sahip çıkmak dünya halklarının görevidir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu ile yıkım karşısında birlikte mücadele edeceklerini vurgulayan DBP, CHP ve Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi üyeleri, “Sur’a sahip çıkmak dünya halklarının görevidir” şeklinde ilk çağrısında bulundu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında iş makineleri ile polis eşliğinde başlatılan yıkıma karşı kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partiler, kanaat önderleri ve ekolojistler bir araya geldiği, Sur’un Yıkımına Hayır Platformu harekete geçiyor. Yıkıma karşı birlik içerisinde mücadele temelinde kurulacak olan Platform içerisinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile Tevgera Jinên Azad (TJA) ve birçok kadın kurumu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Şehir Plancıları Odası, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) ve kanaat önderleri yer alıyor.

CİZRELİOĞULLARI: KEPÇENİN ÖNÜNDE DURMAK GEREKİYOR

Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ardından tespit ve incelemelerde bulunan, yıkım karşısında güçlü mücadele yürüten ve platform içerisinde yer alan Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi’nin Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları, söz konusu yıkımın Kürt halkına karşı toplumsal, siyasal ve kültürel dönüşümün ürünü olduğunu söyledi. Sur başta olmak üzere yasak ve yıkımın yaşandığı bölge kentlerinde imar politikaları ile dönüşümün hedeflendiğine işaret eden Cizrelioğulları, “Savaş eliyle yıkılmayan dayanışmalar, imar politikalarıyla yıkılmak isteniyor. Bu yüzden çok güçlü sahiplenmek gerekiyor. Gerekirse kepçenin önünde durmak gerekiyor” dedi.

‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Yıkım ve Sur halkına karşı yaşanan hak ihlalleri karşısında güçlü muhalefet oluşturması gerektiğini ve bu nedenle kentin dinamikleri ile Sur’un Yıkımına Hayır Platformu çatısı altında bir araya gelerek mücadele edeceklerinin altını çizen Cizrelioğulları, “Bu insanların gidecek yerleri yok, başka bir alanda yaşama imkanları yok. Sur onların her şeyi, onlar için yaşam, nefes almak demektir. 90’lar döneminde yaşanan savaş nedeniyle buraya göç etmiş insanlar, burada ikinci bir göçe zorlanıyorlar. Bu insanlar nereye gidecek, bunun cevabı yok” diyerek, Diyarbakır halkını dayanışmaya çağırdı.

Devletin Sur ilçesinde yıkım ile rant peşinde olduğuna işaret eden Cizrelioğulları, halkın evlerini terk etmek istemediklerini ve “Kentsel dönüşüm” yerine “Yerinden dönüşüm” ile ilçenin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

DBP İL EŞBAŞKANI: DÜNYA HALKLARI YIKIM KARŞISINDA DURMAMALI

Platformda yer alacak olan isimlerden DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeki Baran ise “Sur Amed’in kalbi, Amed Kürdistan’ın kalbi” değerlendirmesinde bulunarak, Sur ilçesinde yıkımın Kürt kimliğine yönelik olduğunu söyledi. Platformun kuruluşu ile Sur’da devam eden yıkımı durdurmayı amaçladıklarını kaydeden Baran, “Sur’u savunmak, sadece bir inancın, bir ideoloji ve bir ırkın görevi değil. Sur’un ruhuna uygun içerikte bir platformun oluşturulması gerekiyor. Diyarbakır halkının temel görevi Sur’u korumaktır. UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alındı. Bu nedenle bütün dünya halklarının Sur’un yıkımı karşısında durması gerekiyor” dedi.

‘KÜRT HALKININ DEĞERLERİ HEDEF ALINIYOR’

Ilısu Barajı’nın yapımı ile tarihi Hasankeyf ilçesinin sular altında bırakılmasını hatırlatan Baran, Sur’un ilçesinde devreye konulan yıkım ile hükümetin Kürt kentlerinde bulunan tarihi yapıları yok etmeyi hedeflediğini ve Kürt halkının değerlerini hedef alındığını ifade etti. Hükümetin yıkım politikaları karşısında bütün farklılıklar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin içinde yer aldığı ve Sur’un yıkımına karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

CHP İL BAŞKANI: YIKTIKLARI EVLERİ YENİDEN İMARA AÇIYORLAR

Sur ilçesinde “Sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesi ile birlikte başlatılan yıkım karşısında mücadele ettiklerini dile getiren CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, Sur halkının yıkım karşısında yürüttüğü mücadeleyi önemli bulduklarını ifade etti. “Kentsel dönüşüm” adı altında kentin tarihi ve dokusuna uygun olmayan yapıların inşa edileceğini belirterek devam eden Sayın, şunları söyledi: “İnsanların evlerini zaten başlarına yıktılar. Yıktıkları evleri bu kez ‘yeniden imara açıyoruz’ adı altında yıkmaya çalışıyorlar.”

‘SUR’U KAYBETMEYELİM’

CHP’li milletvekilleri ile birlikte yıkımın takipçisi olacaklarını ve yıkım karşısında halk ile birlikte mücadele edeceklerinin altını çizen Sayın, kentin tarihi dokularından koparılarak ranta peşkeş edilmesine müsaade etmeyeceklerini kaydetti. Sur’un Yıkımına Hayır Platformu içerisinde yer alacaklarını ve yıkım karşısında aktif bir şekilde kentin dinamikler ile birlikte mücadele edeceklerini aktaran Sayın, “Sur’u kaybetmeyelim” diyerek Diyarbakır halkına Sur’u sahiplenme çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR