Sur’un Yıkımına Hayır Platformu’dan çağrı: Gelin yıkıma karşı hep birlikte duralım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, süren yıkımın derhal son bulması çağrısını yineleyerek, ulusal ve uluslararası kamuoyuna 7 bin 500 yıllık tarihin yok edilmek istendiğini hatırlatıp, herkesin harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, Sur’daki yıkıma karşı Alipaşa Mahallesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Milletvekilleri Leyla Birlik, Sibel Yiğitilap, Feleknaz Uca, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, TMMOB, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, Ekoloji Derneği’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘7 BİN 500 YILLIK TARİH YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Sur’daki genel duruma dikkat çeken Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Talat Çetinkaya, 2009 yılında halka rağmen başlatılan “Kentsel dönüşüm” adı altına yapılan yıkımın sürdüğüne bununla toplumsal ve tarihsel kimliğin tamamen yok edildiğine dikkat çekti. Sur’un dünyadaki en eski yerleşim alanlarını içinde barındırdığını söyleyen Çetinkaya, tarihinin milattan önce 7 bin 500 yıllarına dayandığını anımsattı.

‘DÜNYA MİRASI YIKILIYOR’

Sur’da 40’a yakın uygarlığın izi olduğunu vurgulayan Çetinkaya, zengin tarihi ve kültürel birikim ile farklı medeniyetlerin yerleşim alanı ve merkezi olduğunu aktardı. Sur’un dünya miras listesi olduğunu aktaran Çetinkaya, tarihin her döneminde kozmopolit yerleşim yeri olan Sur’un 21. Yüzyılda büyük bir yıkıma maruz kaldığını aktardı. Çetinkaya, Sur’un çağdaş kentleşme yalanıyla köklü bir şekilde yok edildiğini vurgulayarak, yıkımın aktörü olan AKP’nin toplumsal belleği, dayanışmayı, sosyal yapı ve tarihsel kimliğini yok etmeyi hedeflediğini kaydetti.

‘KADINLARIN 5 BİN YILLIK KÜLTÜRÜ HEDEFLENİYOR’

Yıkımın aynı zamanda kadınların sosyal yaşamını yok etmeyi amaçladığını söyleyen Çetinkaya, eril sistemin dayattığı yıkım projesinin kadınların 5 bin yıldır koruduğu kültür ve yaşam biçimlerini ortadan kaldırdığını aktardı. Bütün bunlara karşı Sur halkının mahallesini terk etmek istemediğini yineleyen, Çetinkaya, halkı oruç olmasına rağmen elektriksiz ve susuz bırakılmasını kabul etmeyeceklerini tekrarladı.

‘SUR NEYE KARŞI?’

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Büşra Cizrelioğulları Sadak da yıkıma neden karşı olduklarını başlıklar altından sıraladı. Sadak, “Kent ve mahallerin, kentin tarihsel, kültürel, ekolojik ve toplumsal birikimin yok edilmesine, zorla yerinden göçertilmeye, yersiz ve yurtsuz bırakılmaya, mülkiyet hakkının gasp edilmesine, yoksullaştırmaya ve TOKİ’ye karşıyız. Yıkımın derhal son bulması ve dayatmacı karardan vazgeçilmesi için çağrı yapıyoruz” dedi.

YIKIMA KARŞI ÇAĞRI

Sadak, Sur’un yıkımına karşı UNESCO başta olmak üzere siyasi parti, kadın hareketleri, duyarlı STK’lar, ekolojistler, sanatçı, aydın, akademisyenler, ulusal ve uluslararası kitle örgütlerine çağrıda bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR