Süryani kadınlar için bir nefes: Neshe

Mêrdîn’de yayına hazırlanan Neshe gazetesi, bir grup Süryani kadının kendi emeği ile çıkıyor. Süryani kadınlar ile birlikte tüm dünya kadınlarının sesi olmayı hedefleyen gazetenin çalışanları, ‘Neshe’yi bir okula dönüştürmek istiyoruz’ diyor

İsmini Süryanice ‘Kadınlar’ anlamına gelen ‘Neshe’den alan gazete, 2014 yılında Mêrdîn’de (Mardin) yayın hayatına başladı. Süryani kadınların hazırladığı gazete, aylık olarak Sabro gazetesi ile birlikte çıkıyor. Toplamda 6 sayfadan oluşan Neshe gazetesinin son sayfası, Süryanice ve Sabro gazetesi ile birlikte üç aylık olarak satışa sunuluyor. Yayın ilkesi olarak yaygın basındaki eril dilden uzak kadının dilini esas alan gazete, içerik olarak da oldukça zengin. Tarihte yer edinmiş bir çok Süryani kadının yanı sıra gazetede kadınlara dair bir çok konuyu görmek mümkün. Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği’ni Aynur Özgün üstlenirken, Ninve Özgün ise teknikten sorumlu.

Tamamen kadın emeği

Süryani Kadın Merkezi’nin kurulmasının ardından bir gazete çıkarma hedeflerinin olduğunu ve gazetenin Avrupa Birliği (AB) projesi ile hayata geçtiğini söyleyen gazete çalışanı Songül Gürkan, projenin bitmesinin ardından gazeteyi kendi imkanları ile çıkarmaya devam ettiklerini söylüyor. Gazetede 5 Süryani kadının çalıştığını ancak yazar kadrosu içinde farklı etnik gruplardan kadınların da yer aldığını vurgulayan Gürkan, “Özgün olarak Süryani kadınlarının, bilhassa da Türkiye’de yaşayan kadınların sorunlarını ele alma fikri ile gazete çıkarmaya karar verdik” diyor.

‘Desteğe ihtiyacımız var’

Gazete aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’dan gönüllülerin de desteğini alıyor. Kadınlar, ekim sayısı ile birlikte 10. sayısına ulaştı ve kadınlar gazeteyi ilerleyen dönemde aylık olarak çıkarmayı planlıyor. Kadınların desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten Gürkan şöyle devam ediyor: “Gazetemizde gönüllü çalışacak yazarlara ve muhabirlere ihtiyaç duyuyoruz. Yazar kadromuzu genişletmek ve Süryani kadın gazeteciler yetiştirmek gibi hedeflerimiz var. Neshe’yi bir okula dönüştürmek istiyoruz. Bu gazetenin aylık çıkması için kadın dayanışmasına ihtiyaç var. Bölgedeki, Suriye, Irak ve Avrupa’daki kadın gündemini takip edip gazeteye yansıtmayı düşünüyoruz. Dünyanın her yerindeki kadınların sorunlarını ele almaya, farklı coğrafyalara yayılmış Süryani kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz.”

Kapalı yaşamları kırıyoruz “Kadınları en iyi kadınlar anlatabilir diye düşünüyorum” diyen Gürkan, “Bu gazete ile aynı zamanda Süryani kadınların kapalı yaşamlarını bir nebze olsun kırmaya çalışıyoruz” diyor. Gazete surkadim@outlook.com mail adresinden temin edebilir.

Ceylan Eraslan-Esra Aydın/Mêrdîn-Jinha

EN SON EKLENENLER