Süryani Mor Augin Manastırı’nın restorasyonu yarım kaldı

Post date:

Author:

Category:

Nusaybin’in Marine köyündeki onlarca yıldır büyük bir bölümü yer altında kaybolan Süryani Mor Augin Manastırı’nın 2011 yılında başlayan restorasyon çalışmaları yarım kaldı.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar (Marinê) köyündeki Bagok Dağı kırsalında bulunan Büyük Mor Augin Manastırı’nın 6 yıl önce başlayan restorasyonu tamamlanamadı. Mor Augin isimli bir rahip tarafından inşa edilen ve Süryaniler için önemli ibadet merkezlerinden birisi olana manastır ilk olarak 1271’de onarıldı.

Mezopotamya Ovası’nın karşısında kurulu olan ve tam olarak hangi yüzyılda inşa edildiği bilinmeyen manastır kubbeleri, sütunları, kemerleri ve taşlarıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Uzun bir süre ibadete kapalı olan ve bakımsız bırakılan manastır dağlık alanda bulunması nedeniyle kayaların ve toprağın içinde büyük bölümü kayboldu. Duvarlarında Süryanice yazıların bulunduğu ve dört kilise ile binlerce mezarlığı içinde barındırdığı söylenen manastırın 2011 yılında başlayan restorasyonu ise yarım kaldı.

‘ONARMAK İSTEDİK FAKAT İZİN YOK’

Yapılan restorasyona rağmen halen manastırın bazı yerlerinin toprak altında olduğunu aktaran Rahip Yuyakim Unfal, restorasyonun başlangıcında yerel yetkililerin manastırı koruma altına alındığı fakat sonraki aşamalarda ise eksikliklerin tamamlanmasına izin verilmediğini belirtti. Manastır duvarlarının onarılması gerektiğini söyleyen Unfal, “Daha çok şey yapmak istiyoruz. Manastırın yukarısında Azizler Evi bulunuyor ve etrafında ise kiliseler var. Bunların onarılması lazım. İbadet etmek isteyenlerin arabalarını park edebilmeleri için park yeri gerekiyor. Lavabolar eksik. Hepsini yapmak isterdik ama buna izin verilmiyor” sözleri ile manastırın restore edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘DİN, DİL, IRK FARK ETMEKSİZİN HERKES YARDIM EDİYOR’

Çok zor şartlarda manastırın bir bölümünü restore ettiklerini sözlerine ekleyen Unfal, “Taşları bile kendimiz taşıyoruz. Yavaş yavaş elimizden geldiği kadar restore çalışmalarını sürdürüyoruz. Çevre köylerdekiler insanlar yardım ediyor. Din, dil, ırk fark etmeksizin yardım ediyorlar. Buradakilerin birbirlerine saygısı var. Bu manastır herkes için açıktır. 6 yıldır bakımını yaptığımız manastıra çevre köylerden 25 ailenin sürekli gelip ibadet ediyor” dedi.

‘DEFİNE AVCILARI AZİZLER MEZARLIĞINI AÇMIŞ’

Duvarlarında 800 yıl öncesine ait yazılamaların bulunduğunu manastırın define avcıları tarafından tahrip edildiğini kaydeden Unfal, “Defineciler, rahiplerin ve azizlerin mezarlarını açmışlar. Burayı inşa eden Mor Augin’in mezarı da açılan mezarlar içinde” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR