Tahliye olan 11 kişi için savcı tutuklama istedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’de 9 Mayıs’ta görülen duruşmada “adli kontrol” şartıyla tahliye olan 11 kişi için itirazda bulunan savcılık, yeniden tutuklama istedi.

Mersin’de Aralık 2016’da Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik yapılan operasyon kapsamında 11’i tutuklu 21 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 9 Mayıs’ta 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 11 tutuklunun tahliye edildiği duruşma sonrası, savcı bir üst mahkemeye itiraz başvurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcısı Murat Yıldız, serbest bırakılan Hasan Cide, Evin Zapsu, Faik Yılmaz, Filiz Özcan, Gülistan Turan, İbrahim Cebe, Medeni Engin, Mehmet Şirin Kaya, Nizamettin Bozkurt, Şemsettin Erdemci’nin yeniden tutuklanması için itirazda bulundu.

Savcı Yıldız yaptığı itirazda şu ibarelere yer verdi: “Suçların niteliği yasanın ön gördüğü cezaların alt ve üst sınırları, suçun işlendiğine dair kuvvetli şüphe uyandıracak şekilde dosyaya yansıyan tespitler ve bulgular bütün halinde gözetildiğinde kaçma şüphesinin mevcudiyeti değerlendirildiğinde mevcut dosya kapsamında tutuklanmanın ölçülü bir tedbir olduğu, adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı sonucuna ulaşılmaktadır. Bahse konu sanıkların tahliyelerine ilişkin kararın yeniden ele alınarak, yapılan değerlendirme neticesinde adı geçen sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasına talebimiz yeterli görülmediği takdirde itirazımızın Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep ederiz.”

Öte yandan mahkeme günü tutuklu bulunan birçok sanığa iddianame de yer verilmediğini ve sanıklar hakkında herhangi bir suçlamanın olmadığı ortaya çıkmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR