Tahtacı Alevilerin tercihi de Hayır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yörük kültürüne sahip, göçebe bir hayat sürerken, yerleşik hayata geçmek zorunda bırakılan Tahtacı Alevileri, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda tercihlerinin “Hayır”dan yana olduğunu izah etti. Toros Dağları eteklerinde ormancılıkla uğraştıkları için Tahtacı Aleviler denilen Kızılkaya köyü sakinleri, çetin geçen kış koşullarında 16 Nisan’da yapılacak referandum seçimlerini tartışıyor. Her sene baharı etkinlik ve Yörük Şenlikleri ile karşılayan Tahtacı Aleviler için bu yılki bahar, referandumla beraber değişik bir ehemmiyet kazanıyor. Kilikyahaber’de yer alan habere göre, Yörük kültürüne sahip, göçebe bir yaşam sürerken, yerleşik hayata geçmek zorunda bırakılan Tahtacı Alevileri, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda tercihlerinin “Hayır”dan yana olduğunu izah etti. Tahtacı Alevileri olarak yapılmak istenen Anayasa farklığına inanmadıklarını belirten Oktay Armutoğlu, “İngiltere’nin yazılı bir anayasası yok. Buna karşın gayet güzel yönetiliyor. Ve örnek olarak görülüyor. Bizde sistem farklığı deniliyor, oysa gerek yok. İnsan kendini değiştirdiği vakit istediklerini yeniden uygulayabiliyor” diye konuştu. Değiştirilmek istenilen 18 maddenin güzel şeyler getirmeyeceği düşüncesinde olduğunu aktaran Armutoğlu, başta kendileri olmak üzere toplumun kendisini güvende hissetmediğini söyledi.

“ANAYASA İLE DEĞİL, SİSTEMİN KENDİSİ İLE İLGİLİ BİR VAZİYET”

İnsanın temel ihtiyaçlarından birinin de güvenlik olduğunun vurgulayan Armutoğlu, “İnsanın ilk olarak yeme içme, hemen peşinden barınma ve güvenlik ihtiyacı vardır. Güvenlik ihtiyacımız son 10-15 senede her geçen gün gittikçe de artıyor. Daimi bir huzursuzluk ve bir çatışma ortamı var. ‘Evet’ dediğimizde bunlar bitmeyecek. Bu bağlamda ‘Hayır’ diyeceğim. Mevcut Anayasa’nın eksiklikleri var. Olabilir. Ancak bu eksikliklerin daha demokratik daha toplumsal manada yenilikler yapılarak giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. İngiltere’nin yazılı anayasası olmamasına rağmen bizden çok daha ötede. Demek ki sorun, Anayasa’yla ilgili bir mesele değil, sistemin kendisiyle ilgili bir mesele.” Tahtacı Alevileri’n de herkes gibi kimlikleri ile özgürce yaşamak istediklerini ifade eden Armutoğlu, herkesin daha çoğulcu ve insan odaklı bir Anayasa istediğini vurguladı. Armutoğlu, bu gerekçeler karşısında herkesin yapılmak istenen farklığa “Hayır” diyerek, daha demokratik bir Anayasa talebini haykırması gerektiğini kaydetti.

“HALKIN VE EMEKÇİLERİN LEHİNE BİR MADDE GÖRMEDİK”

Toroslar’da tabii yaşamı sürdürmeye çalıştıklarını ve bunun için mücadele ettiklerini ifade eden Hüseyin Kara da, kendilerini şehir yaşamında güvende hissetmediklerini söyledi.  Kara, yapılmak istenilen farklıkta halkın ve emekçilerin lehine bir madde görmediklerini aktardı. “Ne bizim çıkarımıza, ne insanlığın ne de doğanın çıkarına olan maddeler değil” diyen Kara, bunun için “Hayır” dediklerini dile getirdi. “Mevcut Anayasa’ya iktidardan çok biz karşıyız” diyen Kara, daha demokratik ve daha kapsayıcı bir Anayasa beklentileri olduğu için yapılmak istenen farklığa “Hayır” diyeceklerini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR