Taksim Dayanışması Sözcüsü Yapıcı: Gezi itirazı büyüttü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Taksim Dayanışması Sözcüsü Mücella Yapıcı, Gezi direnişinin itirazı büyüttüğünü belirterek, “31 Mayıs’ta Taksim’de parkımızda olmak istiyoruz. Bu çok doğal bir şeydir. Hala meydan özgürleşmedi. Ailelerimizle birlikte üzerimizde tişörtlerimizle orada buluşacağız ve parkımıza gideceğiz” dedi.

Taksim Yayalaştırma Projesi ve Topçu Kışlası Projesi kapsamında Gezi Parkı’nda bulunan ağaçların kesimi ile başlayan Gezi Direnişi beşinci yılına girdi. AKP’nin Taksim’i dönüştürme projesine karşı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, DİSK, KESK, İstanbul Tabip Odası, TKP, ÖDP, BDP, Taksim Platformu ve çok sayıda dernek Taksim Dayanışması’nı kurdu. Ardından bir deklarasyonla kuruluşunu ilan etti. Taksim Dayanışması Sözcüsü Mücella Yapıcı, Gezi direnişinin 5’inci yılında direnişi değerlendirdi.

‘DEVLETİN GÖREVİNİ HALK YAPTI’

Yapıcı, Gezi direnişi sırasında yaşanan gelişmeleri hatırlatarak, “Bu şiddet öyle bir hal aldı ki artık gerçekten insanların itiraz seslerini çok ciddi bir şekilde yükseltmesine neden oldu. Çok haklı olduğumuz halde inatla, şiddetle üzerimize gelindi. Son derece barışçıl, bir kenti savunma halidir. Yaşam alanını savunma hali idi” dedi. Kamusal alanı savunmanın devletin görevi olduğunu; ancak halkın bu görevi yerine getirdiğini kaydeden Yapıcı, “Aslında devletin yapması gerekeni biz yapıyorduk. Yani bir kamusal alanı korumak, belediyenin ve idarenin görevidir. Aslında onu halk yapıyordu. Bu kamusal görevi yapanların üzerine bu kadar olağanüstü bir şekilde şiddetle ve inatla gidilmesi işte sonunda da dünyaya örnek olan adına Gezi direnişi dediğimiz o büyük itiraz oluştu. Artık yeter deme halinin ortaya çıktığını düşünüyorum” diye konuştu.

‘HER GELEN İKTİDAR KENDİ ANLAYIŞINI İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Erdoğan’ın Topçu Kışla noktasındaki ısrarına dikkat çeken Yapıcı, “Eğer siz yeni bir toplum, bir biat kültürü ile size bağlı bir toplum inşa etmek istiyorsanız iktidar olarak kendi simgesel alanlarınızı yaratırsınız. Aslında çok farkında değiliz; ama mekan politik bir yerdir. Her gelen iktidar her gelen anlayış kentlerde kendi simgesini inşa etmeye çalışıyor” diye kaydetti. Taksim Meydanı’nın Rum, Ermeni ve bütün azınlıkların bir arada yaşadığı bir alan olduğunu dile getiren Yapıcı, “Kiliseler var. Öylede bir derdi var. Yani dini simgesel olarak da sürekli 1980’ler itibariyle de Taksime bir cami inşa etme hali var. En son camii mimarisine ihanet ederek küçücük bir yerde, çok önemli bir tarihi eserin arkasına onu tahrip etme pahasına bir camii sıkıştırıldı. Simge yerleştirme meselesi, politiktir. Taksim’deki mesele de böyledir. Kışlayı oraya tekrar inşa etmeye çalışmak, parkı ortadan kaldırmak, cumhuriyet dönemi ile hesaplaşmakla eşdeğer” dedi.

‘ZAFER KAZANMA HALİNİ ASLA YARATMAZ’

AKP tarafından Gezi direnişinden 4 yıldır bir “terör” çıkarılmak istendiğini dile getiren Yapıcı, “Gezi hareketinden o da çıkmıyor. O zaman sanki bir yenilmişlik hali var. Çünkü halkınla mücadele edersen, halkınla ha bire inatlaşırsan onun şikayetlerini dinlemezsen, orayı bir inatlaşma alanı haline getirirsin” diye konuştu. Yapıcı, “İnat ederse yapar ama bu ona Gezi mücadelesini alt etme ya da zafer kazanma halini asla yaratmaz. Çünkü hiçbir toplumsal olay bir daha yaşanmaz, geriye dönüp alt da edemez. Gezi yaşanmıştır, onun olumlu etkileri hala toplum üzerinde devam ediyor” diyerek, Taksim Meydanı üzerinden inatlaşmayı bir kenara bırakıp meydanın gerçek fonksiyonuna bir an önce ulaştırılması gerektiğini söyledi.

‘DEFALARCA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINDI’

Gezi Parkı’nın İstanbul için önemli bir yer olduğunu söyleyen Yapıcı, deprem açısından da önemli olduğunu ve hem toplanma hem de dağılma noktasında alanın birçok giriş çıkışının olmasından kaynaklı rahat olduğunu ifade etti. Gezi Parkı’nın “Cumhuriyetin değer mirası” olarak tanımlanarak projenin gerçekleşmesi halinde park işlevinin kaybolacağı savunulan bilirkişi raporuna değinen Yapıcı, bilirkişi raporunun kendi söyledikleri her şeyi kanıtladığını söyledi. 2012’de Topçu Kışlası ile ilgili açtıkları dava için defalarca “yürütmeyi durdurma” kararı alındığını, sonra kaldırıldığı ve davanın hala devam ettiğini söyleyen Yapıcı, bu projenin artık gündeme gelmemesi gerektiğini; ancak hala gündemden düşmediğini belirtti. Yapıcı, Gezi’nin olağanüstü bir itiraz hareketi olduğunu ve bu kadar barışçıl bir hareketin de inanılmaz bir şiddetle karşılaştığını dile getirdi.

‘PARKIMIZA GİDECEĞİZ’

Yapıcı, “31 Mayıs’ta Taksim’de, parkımızda olmak istiyoruz. Bu çok doğal bir şeydir. Hala meydan özgürleşmedi. Bu sefer de yine ailelerimizle birlikte üzerimizde tişörtlerimizle orada buluşacağız ve parkımıza gideceğiz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR