Talepler kabul edildi, Filistinli tutuklular açlık grevini sonlandırdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İsrail cezaevlerinden Filistinli tutukluların “Özgürlük ve Onur” sloganıyla sürdürdüğü açlık grevi 40’ıncı gününde taleplerin kabul edilmesiyle sona erdirildi.

İsrail cezaevlerinde Filistinli tutukluların “Özgürlük ve Onur” sloganıyla sürdürdüğü açlık grevi 40’ıncı gününde taleplerin kabul edilmesiyle sona erdirildi. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Heyeti Başkanı İsa Karakı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tutuklularla cezaevi yönetimi arasında Askalan Hapishanesi’nde yapılan ve 20 saat süren görüşmelerin ardından cezaevi yönetiminin tutukluların taleplerini kabul ettiğini ve açlık grevini sonlandırdığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

İsrail devleti cezaevlerinde bulunan bin 600’den fazla Filistinli tutuklu, uluslararası sözleşme ve antlaşmaların güvence altına aldığı bazı hakların verilmesi için 17 Nisan’da açlık grevi başlatmıştı. Tutuklular, idari cezaların kaldırılması, tek kişilik tecrit odası politikasına son verilmesi, aile ziyaretlerinin düzenlenmesi, hasta tutuklulara yönelik ihmal politikasının son bulması gibi insani ve meşru taleplerle direnişe başladı.

Filistinli tutukluların taleplerini görüşüp çözüm bulmak yerine baskı ve sindirmeyi tercih eden cezaevi idaresi, bu süre içinde baskılarını artırarak, tutukluların kullandığı elektrikli aletlere, elbiselere ve örtülere el koydu. Uluslararası Kızılhaç Örgütü ise yaptığı açıklamada, tutukluları bekleyen ve dönüşü imkansız ağır sağlık sorunları hakkında uyararak, ilgili taraflardan çözüm bulmalarını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR