Taliban art arda saldırdı: 50 ölü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Taliban, Afganistan’ın 3 farklı kentinde peş peşe bombalı saldırılar düzenledi. İstihbaratın hedef alındığının belirtildiği saldırılarda aralarında sivillerin de olduğu en az 50 kişi yaşamını yitirdi

Afganistan’ın başkenti Kabil’de salı günü parlamento binasını hedef alan eş zamanlı iki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 30’a yükseldi. Ayrıca ülkenin güneyindeki Kandahar ve Helmand vilayetlerinde yaşanan saldırılarda 19 kişi hayatını kaybetti. Tüm saldırıları Taliban üstlendi.

Parlamentoya saldırı

Başkent Kabil’de parlamento yakınlarında art arda meydana gelen iki saldırıda en az 30 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırı iş çıkışı saatinde, çalışanlar parlamentoyu terkederken gerçekleşti. AFP’ye konuşan yetkililer, ölenlerin çoğunun sivillerden oluştuğunu ve aralarında parlamento çalışanları da bulunduğunu açıkladı.

‘Hedef istihbarattı’

Saldırıları üstlenen Taliban ise yaptığı açıklamada, “Bu saldırıyı bir süredir planlıyorduk ve planımız istihbarat örgütünden bazı üst düzey çalışanları hedeflemekti” ifadelerinde bulundu. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırganların yakalanacağı konusunda söz verdi.

BAE elçisi de yaralandı

Kandahar’da bulunan hükümet misafirhanesinde gerçekleşen patlamalarda ise, 12 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı açıklandı. Kandahar saldırılarında yaralananlar arasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçisi’nin de olduğu öğrenildi. Helmend vilayetinde de canlı bombayla istihbarat yetkililerine ait bir misafirhane alındı. Burada en az 7 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

KABİL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR