Tan hakkında açılan 2 dava görüldü

Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında açılan iki ayrı davanın duruşması görüldü. Davalar eksiklerin tamamlanması amacıyla ertelendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan parti faaliyetleri kapsamında katıldığı eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek hakkında 17,5 yıldan 38,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Tan’ın katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. İddianamenin kabul kararının okunmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak söz alan Tan’ın avukatı Mehmet Rauf Çiçek, müvekkillinin mazereti nedeniyle duruşmaya katılamadığını söyledi.

Yapılan savunmanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Tan’ın mazeretinin kabul edilmesine karar vererek, Tan’ın savunmasının alınması için davayı Kasım ayına erteledi.

DAVA HAKKINDA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 28 Ocak’ta gözaltına alınan ve “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılan HDP’li Tan hakkında 6 ayrı suçlama nedeniyle iddianame hazırlandı. İddianamede Tan, Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) yürüttüğü siyasi faaliyetler, katıldığı cenaze törenleri, Newroz etkinlikleri, HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) 2014 yılı Ekim ayında DAİŞ saldırısı altında olan Kobanê için yaptığı çağrı nedeniyle yargılanıyor. Tan, çözüm sürecinin devam ettiği dönemde Kandil’de görüştüğü KCK yöneticileriyle çektiği fotoğrafın da suçlama konusu yapıldığı davanın iddianamesinde, Tan’ın KCK bayrağı önünde KCK yöneticileriyle çektiği fotoğrafla “örgütün destekçisi olduğunu belli edecek şekilde propagandası yapmak” ile suçlanmıştı. Katıldığı eylem, etkinlik ve faaliyetler nedeniyle Tan, “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” ve Suç işlemeye alenen tahrik etme” iddialarıyla suçlanıyor. Tan’ın, 17 yıldan 38 yıla kadar hapsi isteniyor.

‘DEVLETİN VE HÜKÜMETİN POLİTİKASINI YANLIŞ BULUYORUM’

Tan hakkında yaşamını yitiren bir PKK’li için Siirt’te düzenlenen cenaze törenine katıldığı ve yaptığı bir konuşmada “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla 1 yıl 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 4. duruşması ise Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tan’ın katıldığı duruşmada avukatı hazır bulundu. Tan, savunmasında daha önce verdiği ifadesini tekrar ederek, “Dosyada bulunmadığını tahmin ettiğim emniyet tutanaklarında da benim katıldığım törenlerde, taziyelerde bulundum. Toplumu sakinleştirdiğim, taziye duası okuduğum ve eylemleri durdurarak kitleyi dağıttığım yazılıdır. Cenazeye binlerce insan katılmıştır. Hatta AKP milletvekilleri de katılmıştır. Bunun örgüt propagandası ile bir alakası yoktur. Hayatım boyunca örgüt propagandası yapmadım. Kürt meselesini savunuyorum. Kürt siyaseti ile ilgili devletin ve hükümetin politikasını yanlış buluyorum. Ben görüş ve düşüncelerimi gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gerekse Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Abdullah Gül’e açıkladım. Uygulanan politikaların yanlış olduğu bu işin ancak demokrasi ile çözülebileceğini yüzlerine söyledim. Benim hiç bir dönem hiç bir örgüt ile bağlantım olmadı. Hiç bir zaman silahlı örgütleri savunmadım. Devletin de dönem dönem uyguladı yasadışı çetelerin uygulamalarına karşı çıktığım gibi Kürt siyasetinde de karşı oldum. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye savunma yaptı.

Tan’ın ardından söz alan avukatı Mehmet Rauf Çiçek ise dava dosyasındaki eksiklerin tamamlanması istedi.

İddia makamı ise dava dosyasındaki eksik hususların giderilmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Tan hakkında açılan soruşturma dosyası var ise bunların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından örneklerinin istenmesine karar vererek, davayı eksiklerin tamamlanması için Kasım ayına erteledi.

EN SON EKLENENLER