Tanıklar gizlice anlattı: Dersim 37-38 Kerbela’dır, unutmayın

Post date:

Author:

Category:

Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı. Anmada Dersim’de 37-38’de yaşananların soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğinin altı çizilirken, Derviş Cemal Ocağı’ndan Menşure Doğan, katliamı kendisine gizlice anlatan ninesinin “Dersim 37-38 Kerbela’dır. Unutmayın” sözlerini aktardı.

Dersim Tertelesi’nin 80’inci yıldönümü dolaysıyla Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) anma etkinliği düzenledi. DAD’ın genel merkez binasında yapılan anmaya, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız, DAD Genel Başkanı Dursun Demirtaş, Seyid Rıza’nın torunu Zeliha Polat, HDP milletvekilleri Alican Önlü, Müslüm Doğan ve Erdal Ataş, HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türker, Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM) ve Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) yöneticileri, çeşitli ocaklardan ana ve pirler, katliam tanıkları, Dersimli sanatçılar Ferhat Tunç ve Erdoğan Emir, çok sayıda siyasi parti ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Anmanın yapıldığı salona 38 katliamında çekilen fotoğraflar ve 38 yazılı yakılan mumlar konuldu. Anma programı Derviş Cemal Ocağı analarından Menşure Doğan’ın çılaları yakması ve dua okumasıyla başladı. Dersim Katliamı’nı anlatan sinevizyonun gösterildiği anmada konuşan DAD Genel Başkanı Dursun Demirtaş, geçmiş yıllarda hükümet yetkilileri ve katliam tanıkları tarafından söylenen sözleri hatırlattı.

Daha sonra moderatörlüğünü PİRHA muhabiri Ahmet Bakır’ın yaptığı “38’den günümüze Dersim Katliamı” adlı panele yapıldı.

‘37-38’DE YAŞANANLAR SOYKIRIMDIR’

Panelde konuşan Dersim Araştırma Dernekleri (DAM) yöneticisi Salman Yeşilgöz, Dersim’in yalnızca 37-38 ile ilgili olmadığını, Osmanlı’dan bu yana başlayan bu politikaların 38’in bir parçası olduğunu söyledi. O politikaların bugün de devam ettiğini belirten Yeşilgöz, “37-38’de yaşananlar soykırımdır” dedi. Yeşilgöz konuşmasını, Seyid Rıza’nın “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” sözleriyle sonlandırdı.

‘İNSANLIK SUÇLARINDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ’

HDP Dersim milletvekili Müslüm Doğan, “Niçin Dersim?” dedi ve ekledi: “Alevi öğretisi ve inancının merkezi Dersim’dir. Düşünen ve işi iyi yapan, yârin yanağından gayri her şeyi paylaşan Dersim’dir.” Tenkil, tecrit ve soykırıma Dersim’in maruz kalmasının Alevi öğretisi ve kaynaklarını barındırması olduğunu ifade eden Doğan, “Bu katliamın uluslararası boyutu üzerinde durmalıyız ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak kabul ettirmeliyiz. İnsanlığa karşı işlenen suçun zaman aşımı yoktur” dedi.

‘DERSİM 37-38 KERBALA’DIR’

Derviş Cemal Ocağı analarından Menşure Doğan ise konuşmasında, Dersim katliamı tanıklarından olan ve Seyid Rıza’ya yardım ettiğinden dolayı aranan nenesinin anlattıklarını aktardı. Katliamın tanıklarının olayları kimseye anlatmadığını belirten Doğan, bunun sebebinin kin ve nefret dolmasını istemediklerinden ötürü olduğunu söyledi. Nenesinin gizlice Dersim Katliamı’nı kendilerine anlattığını ifade eden Doğan, nenesinin iki yakalarını tutarak kendilerine “Dersim 37-38 Kerbela’dır. Unutmayın” dediğini aktardı.

Dersim’de yaşananların soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Doğan, “Anne karnındaki bir bebek süngüleniyorsa, gözünü açan bebek süngüleniyorsa bu soykırımdır” dedi.

Doğan’ın konuşmasının ardından niyazlar dağıtıldı.

Valiliğin yasaklamasına rağmen saat 18.30’da Seyid Rıza Meydanı’nda mumlar yakılarak ağıtlar söylenecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR