TANSİYON YÜKSELİYOR

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP iktidarı ile İran yönetimi arasında başgösteren ‘mezhep’ eksenli kriz boyut kazanıyor. İran, terör üretmekle suçladığı Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırırken, Ankara da, Tahran’ı mültecileri savaşa sürmekle suçladı

Irak ve Suriye’de vekalet savaşı veren Türkiye ile İran arasında gerilim tırmanıyor. Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, Pazartesi günü İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Münih Güvenlik Konferansı’nda (MSC) “İran, Suriye ve Irak’ı iki Şii devleti haline getirmeye çalışıyor. Bu çok tehlikeli. Bu eğilime son vermeli, bölgede güvenlik ve istikrar ancak o şekilde sağlanır” gibi ifadeler kullanmasının yarattığı kriz tırmanıyor. Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. İran devlet televizyonunun haberine göre, Büyükelçi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasının nedeni, Türk makamlarının son günlerde sarf ettiği sözler. Elçinin çağrılmasından önce İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye’nin terörü destekleyerek bölgeyi istikrarsızlığa sürüklediğini, kan dökülmesine yol açtığını kaydetmişti. Kasımi, “Bu ülkedeki düzensiz ve istikrarsız durumdan kaynaklanan siyasetçilerin bazı öfkeli ve sorumsuz davranışları bulundukları iç ve dış sorunları örtbas etmek için yapılıyor… Türkiye konusunda sabırlı olacağız, ancak sabrımızın da bir haddi var” demişti. Çavuşoğlu’nun “İran, Suriye ve Irak’ı iki Şii devleti haline getirmeye çalışıyor” açıklamasından hemen önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bahreyn temasları sırasında İran’ın, Irak ve Suriye’de “Pers milliyetçiliği” politikası izlediğini söylemişti.

Ankara: Mültecileri savaşa sürüyorsun

Türkiye Dışişleri, İran’ın “Sabrımızın haddi var” açıklamalarına yanıt verdi: “Bölgedeki krizler nedeniyle ülkesine mülteci olarak sığınan insanları dahi savaş alanına sürmekten çekinmeyen bir ülkenin bölgedeki gerginliğin ve istikrarsızlığın sorumlusu olarak başkalarını itham etmesini kabul etmek de anlamak da mümkün değildir. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’nin, ülkesinin bölge politikalarının takdir edildiği ve adil bulunduğu yönündeki ifadeleri ise, Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası platformlarda bu ülke hakkında yoğun olarak dile getirilen endişe ve şikayetler karşısında büyük bir çelişki oluşturmaktadır. İran’ın kendisine yönelik eleştirileri dile getiren ülkeleri itham etmek yerine, yapıcı adımlar atması ve bölgesel politikalarını gözden geçirmesi beklenir.”

ANKARA/TAHRAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR