Tarihi Charlie Hebdo davası başladı

Post date:

Author:

Category:

Array

Dava, sabah saatlernde Paris’teki özel bir mahkemede başladı. Ocak 2015’te Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıda hayatta kalanlar duruşmaya katıldı. Duruşma iki buçuk ay sürecek. 150 tanık ve uzman hakimlerce dinlenecek.

Charlie Hebdo’nun eski gazetecisi Zineb El Rhazoui’nin avukatı Thibault Montbrial, ” Halen Fransa’da İslamcılığı ister budalalıklarla, isterse de inkar, alçaklık veya suç ortaklığı ile teşvik etmeye ve savunmaya devam eden insanlar var, buna tepki göstermek gerekiyor. Bu demokrasi için, özgürlük için, Cumuriyet için bir mücadeledir” dedi.

Duruşma salonunda, 7 Ocak ile 9 Ocak 2015 tarihlerinde 17 kişinin katledildiği saldırıların failleri olan Şerif ve Said Kuachi kardeşler ile arkadaşları Amedy Coulibaly’ye farklı derecelerde lojistik destek verdiğinden şüphe edilen 14 kişi yargılanıyor.

Salona beş kamera da yerleştirildi. Duruşmaların kayda alınması nadir bir uygulama olarak biliniyor. Terörizm davalarında ise bir ilki ifade ediyor.

Charlie Hebdo gazetesi davanın başlaması vesilesiyle katliama neden olarak sunulan İslam peygamberi Muhammed’in karikatürlerini yeniden yayınladı. Mizah gazetesi, “Asla uyumayacağız” manşetiyle çıktı.

Duruşmanın başında antiterör savcısı Jean-François Ricard, “Doğrudan faillerin olmayışı bir tatminsizlik duygusuna yol açacak. Bu yokluğu göreceli olarak görmek gerekiyor. Failler burada olduğunda tecrübeyle neler yaşandığını biliyoruz. Çoğu zaman fazla bir şey öğrenilmiyor” dedi.

Ricard, 14 sanığın bazılarının dediği gibi sıradan işler yapan kişiler olmadığını belirterek, “Küçük eller yok. Sözkonusu olan lojistikte, örgütlenmede, olayların hazırlığında olan bireylerdir. Tüm bunlar terörist bir eylem için zorunludur” dedi.

TÜRK VATANDAŞI TEMEL SANIK

Temel sanıklar arasında Amedy Coulibaly’nin “sağ kolu” olarak değerlendirilen Türk vatandaşı Ali Rıza Polat da var. Terörist cinayetlere suç ortaklığından ömür boyu hapis riski altında bulunuyor. İddinameye göre Ali Rıza Polat’ın ismi soruşturmanın tüm aşamalarında öne çıktı. Özellikle Hyper Cacher ve Charlie Hebdo’ya yönelik saldırılarda kullanılan silahları altı ay öncesinde Belçika’dan getirmekle suçlanıyor.

Amedy Coulibaly’nin DAİŞ’e bağlılık yeminini yazdığı belirtilen Mohamed Belhoucine de ömür boyu hapis riski altında bulunuyor ancak duruşmada yer almıyor. Belhoucine, Ocak 2015’teki saldırılardan sonraki günlerde Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmiş.

Yine Coulibaly’nin eşi Hayat Boumedienne de suçlananlar arasında olmasına rağmen, henüz yakalanmadı. Boumedienne saldırılardan sonra Madrid’e oradan da İstanbul ve Suriye’ye dönmüş. DAİŞ tarafından propaganda amaçlı da kullanılan Boumedienne’in yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor.

Temel sanıklar arasında bulunan ancak duruşmada olmayan diğer bir sanık da Mohamed Belhoucine’in kardeşi Mehdi Belhoucine. Belhoucine kardeşlerin Suriye’de öldükleri sanılıyıor.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR